1. Местата за заваряване да се ограждат с плътни, непроницаеми за светлина и пожароизолиращи материали.
2. При електродъгово заваряване да се предприемат мерки за недопускане осветяването на хора.
3. Забранено е в близост до заваръчното помещение да се извършват ковашки, раздробяващи (трошене, шмиргеловане и др.) процеси, тъй като те могат да предизвикат взривяване на бутилките или уредбите.
4. Заваряването да се извършва на специални заваръчни маси, снабдени с местни смукателни вентилационни инсталации.
5. На работещите да се осигурят предвидените за тази цел лични предпазни средства и да се контролира тяхното използване.
6. Корпусът на генератора или трансформатора, пусковият реостат и предметът на заваряване да бъдат заземени или занулени, в зависимост от системата на електрозахранване.
7. Заваръчните работи се извършват при спазване изискванията за безопасност на труда при заваряване и рязане на металите.
8. Всички проводници да бъдат изолирани и да са правилно оразмерени сеченията им. Шнуровете от генератора или трансформатора до таблото да са предпазени от механични повреди, а кабелите, които водят от апарата до дръжката на електрода и до масата на заваръчния предмет да бъдат многожилни с мека и гъвкава броня.
9. Електроженният апарат да не се оставя под напрежение при прекъсване и приключване на работа.
10. При газо – кислородно заваряване да се спазват изискванията за работа с оксиженов апарат, ацетиленови и кислородни бутилки. Забранено е инсталирането на електрозаваръчни кабели съвместно с газозаваръчните маркучи и тръбопроводи.
11. Не се допуска по време на учебното занятия учениците да работят самостоятелно, без наблюдение от учителя.
12. Оставане на ученици през време на почивката в кабинета без присъствие на учител не се допуска.
13. Работилницата да бъде оборудвана с подходящи пожарогасителни средства, уреди и съоръжения.