Забранено е ползването, преместването, превозването, съхранението и експлоатацията на бутилки със сгъстени и втечнени газове за извършване на газопламъчни работи по метали, които по устройство и съоръжаване не отговарят на Наредба № 28 за УБЕСП (устройство и безопасна експлоатация на съдове, работещи под налягане)- отменена, действащи Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на съоръжения под налягане; , както и на такива, на които не е извършена проверка, преглед и изпитания, съгласно същата наредба! Да се спазват изискванията на Правилника по безопасността на труда при заваряване и рязане на металите Д-08-002/78 г.
I. Транспортиране, преместване (превозване) на бутилки със сгъстен газ:1. Пълните със запалителни газове бутилки да се транспортират и съхраняват със завити предпазни капачки и със запушени посредством тапи с резби или с глух фланец странични щуцери на вентилите им. 2. Превозването на пълни с газ бутилки се извършва с ресорни транспортни средства. При превозването на бутилките се вземат всички предпазни средства за да не се удрят една в друга и да се предпазят от падане.
3. В транспортното средство, което превозва бутилки не се допуска возене на пътници, багаж, предмети и др.
4. При товарене, разтоварване, превозване и съхраняване на бутилки се вземат мерки против тяхното падане, повреждане и замърсяване.
5. При превозване и съхраняване на бутилки, пълни с газове се вземат мерки за предпазването им от действието на слънчевите лъчи.
6. За превозване на единични бутилки в .заводски условия да се използва специално оборудвани колички, които осигуряват бутилките срещу падане.
7. Забранено е пренасянето на една бутилка със сгъстен газ: - ръчно от един или двама души без носилка; - от един човек на рамо или на гръб.
8. Забранено е ръчното извършване, нареждане и на други манипулации от подобен характер на бутилки със сгъстен газ, намиращи се на склад, едновременно от двама или повече души.
9. Преместването на бутилки със сгъстен газ на неголямо разстояние (в пределите на работното място) може да се извършва посредством въртене около надлъжната й ос в леко наклонено положение, опирайки се до земята (пода) с основата си.
II. Съхранение на бутилки пълни с газове:
1. Складовете за съхранение на бутилки, пълни с газове се изграждат, съоръжават с инсталации и с противопожарни уреди и средства в съответствие с изискванията на противопожарните строително-технически норми.
2. Забранено е съхранението на бутилки със запалителни газове и течности в едно помещение с бутилки с кислород, смазочни материали и др. горивни органични продукти.
На разстояние 10 м около складовете за съхранение на бутилки се забранява складирането на всякакъв вид горими материали и извършване на работа с открит огън.
3. Бутилки с отровен газ се съхраняват в специални закрити помещения. Бутилки с всички други видове газове се съхраняват в специални помещения или на открито, като се защитават от валежи и слънчеви лъчи. Подовете на складовете да бъдат равни, без хлъзгави повърхности и от материал, изключващ образуване на искри при удар.
4. Резервните бутилки се съхраняват в специални пристройки от негорими материали или се ограждат със стоманени щитове.
5. Пълни бутилки с поставки се съхраняват в складовете във вертикално положение.
6. В складовете да има осигурена естествена или изкуствена вентилация.
7. Забранено е използването и изпускането на газ от бутилки, намиращи се на склад.
III. Експлоатация.
1. Забранено е отвиването на капачките на бутилките с чук и секач, с удари или посредством ключове и др. инструменти, можещи да образуват искри.
2. Забранено е да се притяга присъединителната гайка на редуцилвентила при отворен вентил на бутилка със сгъстен газ.
3. Вентилите на бутилките да се завиват и развиват бавно, без трясъци и удари, със специален ключ.
Забранено е за завиване и отвиване на бутилка със сгъстен газ да се ползват обикновени гаечни и други ключове.
4. Забранено е ползването на бутилка със сгъстен газ, вентилът на която в затворено положение пропуска газ.
5. При експлоатация, бутилките със сгъстени газове да се поставят така, че накрайниците на редуцилвентилите им да не са насочени към други бутилки със сгъстени газове.
6. При по-продължително прекъсване на работа, вентилите на бутилките да се затворят и редуцилвентилите да се снемат от бутилките.
7. Бутилките със сгъстен газ да се поставят на разстояние не по-малко от 1 метър от отоплителни тела, на 10 м от заваръчни постове, печки и др. източници на открит огън и на 5 м от ацетиленови генератори.
8. Забранено е докосването на бутилки със сгъстен газ с електропроводници, намиращи се под напрежение.
9. Забранено е разглобяването и ремонтът на вентилите на бутилките със сгъстени газове на работното място. Ремонтът им да се извършва в поделение-пълнител на бутилките.
В случаите, когато поради неизправност на вентила на бутилката газът не може да бъде използван, бутилката да се връща в поделението-пълнител, след като бъде надписана "Внимание! Пълна!".
10. Повредени или неуплътнени бутилки със сгъстени газове, както и бутилки, горели или подложени на въздействието на пожар или са претърпели нагряване вследствие на обратен удар на пламъка, да се означат ясно с боя и да се отстранят от експлоатация.
11. Разходът на газ от една бутилка с втечнен газ пропан-бутан (пропан-бутанова бутилка) да не превишава 1,25 м3/ч. При по-голям разход на пропан-бутан на час, необходимото количество газ да се осигурява от газо-бутилкови инсталации.
12. Забранено е разполагането на газо-бутилкови инсталации за пропан-бутан до входовете на стълбищни клетки, до евакуационни изходи, откъм страната на главната фасада на сградите и проходите с интензивен транспорт.
13. Газопроводите, арматурата, апаратурата и уредите, ползвани за газове, да се проверяват не по-малко от веднъж през работна смяна за утечки на газ от тях.
Незабавно да се преустановява ползването и работата с газопроводи, арматура, маркучи, редуцилвентили, водни предпазители и с други съоръжения, даващи пропуск на газ.
14. При констатиране на пропуски на горими газове от бутилки или от тръбопроводи в помещения, работите с открит огън в тях незабавно да се преустановят.
15. Замръзнали бутилки и редуцилвентили на бутилки се размразяват само с топла вода или с торбички, с топъл пясък с температура, не по-висока от 31 ЗК (40°С).
Не се допуска използването на открит огън или нажежен материал за размразяване на бутилки и редуцилвентили.
16. При експлоатация на бутилки с газове:
- При присъединяване на редуцилвентили към бутилката, вентила и да се продухва чрез кратковременно отваряне; .
- Остатъчното количество в бутилката с втечнен газ пропан-бутан да не е по-малко от два теглови процента от вместимостта на бутилката;
- След преустановяване черпенето на газ от бутилката, вентилът й плавно да се затваря;
- Да не се допуска нагряване на бутилките от слънчеви лъчи и от други източници на топлина.
17. Забранено е маркучи, използвани за подаване на газ пропан-бутан, да се използват за подаване на кислород.
18. Забранено е оставянето на бутилките с газ на работното място след приключване на работа и тяхното ползване. Те да се пренасят и съхраняват в самостоятелни, определени за тях помещения.