1. По време на работа задължително се ползват личните предпазни средства: ръкавици брезентови, предпазни очила, обувки с кожа и гума тип леярски, гамаши брезентови, шапка леярска с периферия.
2. Преди и по време на работа абсолютно е забранява употребата на алкохол.3. Подът на леярната трябва да бъде равен без дупки и трапчинки, които могат да породят спъвания, падания с кофата и изгаряния. 4. Пътеките за преминаване и разнасяне на разтопения метал трябва да бъдат строго определени, почистени от всякакви материали, за да не затрудняват движението.
5. При ръчно заливане теглото на пълната кофа за един работник не трябва да надминава 20 кг.
6. Ръчното пренасяне на кофите трябва да се извършва с кръгово движение - пълните кофи по един път, а празните по друг, строго определен.
7. Кофите да не се пълнят повече от 2/3 от обема им с метал.
8. Центъра на тежестта на кофите, пълни с разтопен метал трябва да лежи 50 до 100 мм под оста на въртенето
9. При пълнене на кофата с метал от улей същата да се поставя задължително на земята или на друга устойчива опора. Не се разрешава да се държи кофата на ръце докато се пълни с метал.
10. Леярските кофи, след всяко леене да се измазват старателно с огнеупорна пръст и да се изсушават, като преди да започне леенето същите трябва да се нагреят до зачервяване.
11. Не се допуска наливането на разтопен метал във влажни или мокри форми, също и почистване на шлака с мокра чистачка.
12. По време на леенето да бъде пусната аспирацията както на улука на вагрянката, така и на заливочната площадка.
13. Теглото на кофата с разтопен метал за двама човека не трябва да надвишава 50 кг.
14. По време на формене и леене да се консумират задължително полагащите се противоотрови (бел.авт. вече няма "противоотрови") и газирана вода.
15. В случай на повреда на вътрешната огнеупорна облицовка на вагрянката може да стане пробив и чугуна да изтече през външния кожух. Ето защо вагрянката трябва да бъде под постоянно наблюдение от всички в смяната и при едва забележимо зачервяване в някоя част от повърхността на кожуха да се вземат незабавни мерки за охлаждане на кожуха. Спира се процеса на разтопяване и метала се изпуска навън. Нагретите части на кожуха не трябва да се охлаждат е вода, тъй като това може да предизвика силен взрив.
16. Колергани, сита, елеватори и др. съоръжения трябва да бъдат снабдени с индивидуални аварийни стоп-бутони с червен цвят, поставени на места удобни за изключване при нужда.
17. Касите трябва да имат здраво закрепени шийки, уши, дръжки и скоби, осигуряващи уравновесено и безопасно закачване и пренасяне.
18. Пусковите ръкохватки на пневматичните формироващи машини трябва да бъдат снабдени с блокиращи устройства, непозволяващи произволни включвания на машината.
19. Захранването на формировъчните машини с леярска пръст трябва да става само от бункери, като лоста за отваряне на бункера трябва да бъде разположен на удобно и безопасно място.
20. Пречистването на плочите на формировъчните машини от остатъците от формировъчната смес да става с четка. Забранява се горната операция да се извършва със сгъстен въздух.