Инструкция за безопасна работа с товаро-разтоварни машини

 1. За извършване на товаро-разтоварни работи с товаро-разтоварни машини, се назначават лица, като са: навършили 18 години; преминали медицински преглед; правоспособни или имат необходимата квалификация; преминали начален инструктаж по безопасността на труда.

2. Лица, не навършили 18 год., могат да се допускат на работа като се спазват изискванията на Наредба № 4 за работите, които са забранени за лица от 15 до 18-годишна възраст (отменена, сега действаща Наредба № 6 от 24.07.2006 г. за условията и реда за даване на разрешения за работа на лица, ненавършили 18 години).
3. На работа с товаро-разтоварни машини се допускат само работници, които са обучени и инструктирани по здравословните и безопасни условия на труд и противопожарна охрана. 4. Работниците се осигуряват с необходимите лични предпазни средства и специално работно облекло, съгласно изискванията на нормативните актове за безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана.
5. Не се допускат до работа лица, които са без изискващите се за съответния вид работа лични предпазни средства и не са инструктирани и обучени за използването им.
6. За осигуряване на личната хигиена на работниците, се осигуряват санитарно-битови помещения.
7. На работното място се осигурява преносима аптечка, заредена с медикаменти и превързочни материали за оказване на до лекарска помощ.
8. Не се допуска използването на товаро-разтоварни машини, които не отговарят на изискванията на безопасното им функциониране.
9. Повдигателните съоръжения се обслужват само от обучен и правоспособен персонал, който е преминал периодична проверка на знанията.
МЕХАНИЧНА ЛОПАТА
10. Оперативното напрежение за пусковата апаратура на механичната лопата трябва да бъде безопасно - 36V.
Захващаният кабел на лебедката трябва да бъде от гъвкав проводник тежък тип, защитен от удари, без оголване на изолацията и укрепен. Каналът от лебедката до лопатата не трябва да се засипва с материал и да се обтяга. Той трябва да бъде укрепен.
11. Операторът трябва да внимава при работа ръцете му да не попаднат в механизма на лебедката или под въжето при намотаването му върху барабана.
12. Оправяне на въжето на барабана на лебедката по време на работа се забранява. При механични лопати с автоматично превключване на посоката на въртене на барабана, теглителното въже трябва така да се регулира, че лопатата да спре на разстояние, не по-малко от 100 до 150 мм от края на вагона или рампата. При разтоварване на товара в канал, последният се закрива с решетка.
13. При работа с механична лопата трябва да се проверява теглителното въже да не е усукано или притиснато.
14. Забранява се извършването на ремонт на механичната лопата, без да се изключи двигателят.
СКРЕПЕРНИ УСТРОЙСТВА
15. При работа със скреперни устройства, водачът трябва непрекъснато да следи работата на коша, като за тази цел е необходимо да се осигури пълна видимост на коша и удобно управление на лебедката.
16. За да се осигурят пълна видимост и удобства при управлението, посочени в предишната точка, и да се защити от лошите атмосферни условия (дъжд), е необходимо да се построи кабина с дистанционно управление на лебедката.
17. Преди работа с лебедката се проверява изправността на всички механизми и детайли, изправността на лентовите спирачки, мазането на лагерите, правилното навиване на въжето на барабана, изправността на двигателя и закрепването на коша.
18. Не се разрешава да се включва скреперната уредба без сигнал, а също така по време на работа да се извършват каквито и да било ремонти в зоната на действие на въжето и да се направлява въжето с ръце.
19. Забранява се движението на външни лица близо до въжето на скрепера.
ТРАНСПОРТИРАЩИ УСТРОЙСТВА С НАКЛОНЕНИ ПЛОСКОСТИ
20. Наклонените плоскости, предназначени за придвижване (спускане) на товари, във всички случаи трябва да се ограничават с бордове, в съответствие с височината на товара, като не трябва да бъдат по-ниски от 40 мм.
21. За забавянето или спирането на спускания товар трябва да се поставят ограничители с пружини или други амортисьори.
22. Коритата или улеите за спускане, предназначени за подаване на товари на други площадки, трябва да имат колкото е възможно по-малък наклон и да бъдат оградени по краищата, за да не паднат товарите.
23. Ъгълът на наклона на ролковите винтови устройства трябва да се избира в съответствие с характера на транспортирания товар и плъзгащата повърхност, като скоростта на движението на товара в долния край не трябва да бъде повече от 0,75 м/сек.
24. Височината на бордовете от външната страна на винтовите устройства за спускане на товари не трябва да бъде по-малка от 2/3 от височината на транспортирания предмет, а дебелината на същите при изработването им от метални листове - от 3 до 5 мм.
25. Особено внимание трябва да се обръща на здравината на закрепването на бордовете към външните части на винтовата повърхност. Дървените винтови устройства за спускане могат да бъдат изработвани от дъски с дебелина 40-50 мм. Наклонените плоскости и външните стени на бордовете на винтовите устройства за спускане на товарите трябва да имат гладка повърхност.
26. Забранява се транспортирането на запалителни и взривоопасни товари по винтовите устройства за спускане.
27. Около мястото за спускане в улеите товарите трябва да се подреждат на безопасно разстояние и височина с оглед предотвратяването на самопроизволно падане на товара по винтовото устройство за спускане.
28. Местата за спускане на товарите в улеите трябва да са безопасни и да се изключва възможността от падане на хора в улеите или от площадката.
29. Натоварването на устройството за спускане на товара не трябва да превишава нормите на завода-производител.
30. Не се допуска пускането на товара отгоре като се стъпва на винтовото устройство за спускане. Подаването на товара става от специална площадка.
31. Транспортиращите устройства с наклонени плоскости трябва да бъдат снабдени със звукова и светлинна сигнализация и блокировъчни устройства, предотвратяващи трудовите злополуки и повреждането на товарите.
БУНКЕРНИ УСТРОЙСТВА
32. Отворите за пълнене на бункерите задължително се покриват с решетки. Размерите на отворите на решетката зависят от средния размер на едно парче от падащия в бункера товар, но изключващи възможността от пропадане на хора.
33. Около решетката и отворите на бункера трябва да има площадка, оградена с парапети и разположена на подходяща височина, и стълба за изкачване.
34. При изсипване на товар в празен бункер трябва да се провери предварително изпускателният му отвор.
35. Конструкцията на устройството на бункера, затварящо изпускателния отвор, трябва да осигурява бързо и плътно затваряне и да изключва възможността от само-отваряне.
36. При отварянето и затварянето на изпускателния отвор трябва да се изключи възможността от падането на изсипания товар върху работника.
37. Площадките, използвани от работниците за обслужване на устройствата, затварящи изпускателният отвор, трябва да бъдат оградени с парапети с височина, не по-малка от 1,2 м
38. При изсипване на твърд и едър материал, първите порции (части) трябва да се спускат по стените на бункера, а не в средата на отвора.
39. Забранява се стоенето на работници в транспортните средства, които се натоварват под бункера.
40. Забранява се влизането на работниците в бункера за почистване на образувалите се сводове.
41. Сводовете се почистват от външната страна на бункера чрез удряне по стените посредством дървен чук или чек от мек метал или механизирано посредством вибратори с ударно действие, след вземането на съответни предпазни мерки, разработени в специална инструкция.
ТОВАРАЧИ С ПРЕКЪСНАТО ДЕЙСТВИЕ (кошове, греблови и други)
42. Забранява се извършването на товарно-разтоварни работи при снети ограждения на движещи се части, като и да се стои под работещия кош.
43. Преди започване на работа с кошовете товарачи, трябва да се провери изправността на спирачките, въжетата, механизмите на товарача и ходовите части. За осигуряване устойчивостта на товарача, площадката, върху която се работи, се изравнява (запълват се ями, дълбоки следи от превозни средства и други подобни).
44. По време на работа с товарача, водачът не трябва да се показва от кабината и да отваря вратата. Забранява се минаването под вдигнатия кош.
45. Преди излизането на водача (машиниста) от кабината, кошът трябва да се пусне на земята и да се изключи двигателят.
46. Преди движение по наклон да се спазва инструкцията за експлоатацията на машините.
ТОВАРАЧИ С НЕПРЕКЪСНАТО ДЕЙСТВИЕ (граблови, лентови, елеваторни и други)
47. Всички товарачи с непрекъснато действие (шнекове, роторни, елеваторни) трябва да се пускат в експлоатация само тогава, когато операторът (водачът) на машината е уверен в пълната им техническа изправност.
48. Забранява се работата с неизправни товарачи.
49. Работниците, обслужващи товарачите, са длъжни да спазват изискванията на инструкциите за експлоатация на машините.
50. Забранява се почистването на товарачите по време на работата им.
51. Забранява се отстраняването на неизправностите или мазането на товарачите през време на работа.
52. Забранява се работата на товарачи, които са с неизправни сигнали и електрическа инсталация, не обезопасени или не оградени предавателни механизми.
53. Забранява се подаването на насипни товари към шнека или роторната глава на товарачите с лопата или други ръчни средства.
54. Забранява се стоенето на работници в обхвата (зоната) на загребващите устройства, както и върху товара през време на работата на товарача.
55. За безопасна работа през нощта, товарачите трябва да имат светлинни сигнали и фарове за осветяване на работната площадка, съгласно възприетите норми.
56. Забранява се движението и работата на товарачи с непрекъснато действие на пневматичен ход на площадки с напречен наклон, по-голям от предписания в паспорта на машината.
57. Забранява се спускането на работните органи на товарача върху пода на товарните средства с резки удари.
58. При обработване на насипни прахообразуващи и вредни за здравето товари с товарачи да се спазват правилата и инструкциите за безопасна работа с такива товари.