1. До работа със силови трансформатори се допускат само лица с необходимата техническа правоспособност, преминали съответното обучение и инструктаж за безопасна работа и притежаващи не по-ниска от четвърта квалификационна група по безопасност на труда съгласно ПРАВИЛНИК за безопасност и здраве при работа по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V.
2. При работа задължително да се използват одобрените и предоставени съобразно степента на риска лични предпазни средства, за вида, употребата и начина на съхранение на които работещите са инструктирани (и обучени за използването на тези ЛПС, за които това е необходимо). 3. Забранява се работа с неизправни лични предпазни средства и с такива с изтекъл срок на годност и на периодична проверка.4. Вратите на трансформаторните помещения да са заключени и да имат табелка с надпис “СТОЙ! ОПАСНО ЗА ЖИВОТА”, както и знак за високо напрежение.
5. Трансформаторите, монтирани на открито, трябва да бъдат оградени, а вратите - заключени.
6. Забранява се работа при неизправни (механични и електрически) блокировки на стационарните огради.
7. Работите по силовите трансформатори да се извършват само при изключено напрежение от всички страни и след като са заземени.
8. Забранява се използване на нестандартни преносими заземители.
9. Забранява се използване на неизправни указатели на напрежение.
10. Забраняват се работи по силови трансформатори, преди да са изключени от напрежение от всички страни и да са сигурно заземени.
11. Прегледи на силовите трансформатори под напрежение да се извършват от обслужващия персонал,който да застава пред оградите на трансформаторите, когато са на открито, а за вътрешните – пред прага на килията.
12. Забранява се влизане зад огражденията при извършване на прегледи.
13. Допуска се преминаване зад ограждението само при условие, че долните фланци на изолаторите върху капака на трансформатора, а също така и намиращите се под напрежение тоководещи части над площадката са на височина, не по-малка от 2,75 m при напрежение 20 кV и 3,5 m при напрежение 110 kV включително.
14. При забелязване на механични и електрически неизправности в работата на трансформатора (повишена температура, изтичане на масло, шум и др.), дежурният персонал трябва да запише неизправността в дневника, да съобщи на отговорника на уредбата и да предприеме мерки за отстраняване на неизправността (или да изключи трансформатора).
15. Превключвания за регулиране напрежението на трансформатор, който няма устройство за регулиране на напрежението под товар, да се извършват с наряд при пълно изключване на напрежението, като се поставят преносими заземители на трансформатора.
16. Вземането на проби, доливане и пречистване на маслото се извършват от дежурния (оперативния) персонал без наряд от двама души, единият от които е с четвърта квалификационна група по безопасност на труда, с устно или телефонно нареждане, със записване в дневника само при изключен трансформатор.
17. При работа по външни трансформаторни постове, независимо от наличието или отсъствието на напрежение по електропровода, е задължително:
- да се изключи първо прекъсвача за ниско напрежение, а след това - разеденителя за високо напрежение;
- да се извърши проверка за изключване на разединителя;
- да се свалят вложките на предпазителите ВН;
- да се провери за отсъствие на напрежение;
- да се постави преносим заземител на тоководещите части на трафопоста и се окачат табелки “СТОЙ! ВИСОКО НАПРЕЖЕНИЕ!” и “ВНИМАВАЙ! ЗАЗЕМЕНО!”.
18. Работа по въздушни трансформатори с напрежение до 1000 V може да се извършва с или без изключване на захранващия електропровод.
19. При изключване на въздушен трансформаторен пост без изключване на захранващия електропровод високо напрежение, се разрешават само тези прегледи и ремонти, които могат да се извършват при стоене на площадката. Работниците трябва да са инструктирани за частите останали под напрежение.
20. Смяната на стопяеми вложки на предпазителите с напрежение над 1000 V при въздушни (открити) трафопостове да се извършва от две лица, едното от които има не по-ниска от четвърта квалификационна група, а второто не по-ниска от трета квалификационна група.При това предварително трябва да бъдат изключени прекъсвачите за ниско напрежение (до1000 V) и разединителите за високо напрежение - над 1000 V.
21. Повдигането на трансформатора от земята върху площадката и снемането му от нея да се извършват при пълно изключване на напрежението и след заземяване на електропровода и трафопоста.
22. След сваляне на преносимите заземители се забранява извършването на каквато и да е работа, свързана с качването на стълба или на площадката на открития трафопост.
23. Забранява се катерене по изолаторите на трансформаторни постове.
24. Забраняват се всякакви работи по трансформаторите на открито при дъждовно време и при активна атмосферна (гръмотевична) дейност.
25. Трансформаторните помещения да бъдат осигурени с необходимите противопожарни средства и персоналът да е обучен и инструктиран за работа с тях.