Инструкция за безопасна работа при обслужване, ремонт и експлоатация на разпределителни уредби ниско напрежение

 1. До работа в разпределителни уредби се допускат само лица от специализирания електротехнически персонал, преминали съответното обучение и инструктаж за безопасна работа и притежаващи не по-ниска от трета квалификационна група по безопасност на труда съгласно ПРАВИЛНИК за безопасност и здраве при работа по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V.

2. Работите далеч от частите под напрежение (почистване и работа в коридорите, почистване на пътеките, ремонт на огражденията, подмяна на изгорелите лампи и др.) да се извършват от не по-малко от две лица без наряд със записване в оперативния дневник.

3. Работи по корпусите на съоръженията, доливане и вземане на масло за проби от трансформатор, измерване с токоизмервателни клещи и други да се извършват с наряд от две лица, едното от които е с четвърта квалификационна група. Частите под напрежение да бъдат пред работника или от едната му страна.

4. При работа задължително да се използват одобрените и предоставени съобразно степента на риска лични предпазни средства, за вида, употребата и начина на съхранение на които работещите са инструктирани (и обучени за използването на тези ЛПС, за които това е необходимо).

5. Забранява се работа с неизправни лични предпазни средства и с такива с изтекъл срок на годност и на периодична проверка.

6. Почистване на изолацията под напрежение в закрити разпределителни уредби да се извършва от две лица с наряд, от пода. Почистването да се извършва с помощта на специални четки или прахосмукачки, снабдени с изолационни щанги.

7. Всички вторични намотки на измервателните трансформатори за ток и напрежение трябва да се заземят.

8. След завършване на работата да се провери за отворени токови вериги, (ток във вторичната намотка), ако е работено по тях.

9. Внасянето на дълги предмети, тръби, стълби и др. и работата с тях в разпределителните уредби, в които не всички части намиращи се под напрежение са оградени, трябва да става от две лица при непрекъснато наблюдение от отговорния изпълнител на работата.

10. Забранява се извършване на работи на открито при дъжд и мъгла, по време на гръмотевична активност, с помощта на защитни изолиращи средства (изолационни щанги, изолационни клещи, диелектрични ръкавици и др.). Забранява се работа с тези средства, ако по тях се е образувала роса.

11. Персоналът да е запознат с начина на гасене и безопасната работа с пожарогасителните уреди, с които е оборудван обекта.