Инструкция за безопасна работа при подготовката и подържането на строителната площадка

 

Права и задължения на лицата, ръководещи трудовите процеси
Координаторът по здраве и безопасност, строителите и възложителят изготвят писмено споразумение за даване на взаимна информация за опасностите и за разпределяне на мерките по безопасност.
Техническият ръководител на строежа съвместно с координатора координират мероприятията и дейностите по здравословни и безопасни условия на труд при изпълнение на строителни и монтажни работи на строителната площадка.
Координаторът по безопасност и здраве и техническият ръководител участват в предаването с протокол на строителните площадки в обезопасено състояние от един строител на друг.

При извършване на строителни и монтажни работи в непосредствена близост до железопътен път или работа по ремонт и поддръжка на железопътен път техническият ръководител осигурява преминаването на подвижния железопътен състав и безопасността на работещите на строежа, като следи за преминаващи влакове или други железопътни возила и своевременно разпорежда отстраняване на хората, машините, съоръженията и инструментите на безопасно разстояние.
Строителят, техническият ръководител и координаторът по безопасност и здраве на строежа следят за осигуряването и изпълнението на аварийното и охранителното осветление.
За електрическото обезопасяване отговаря лицето, изпълняващо задълженията на енергетик на обекта.
Техническият ръководител осигурява изпълнението на загражденията на опасните зони.
Границите и местоположението на опасните зони се определят от строителя, техническия ръководител и се съгласуват от координатора по безопасност и здраве.
За поставянето на знаците и обозначенията отговарят техническият ръководител и координаторът по безопасност и здраве. За точното съдържание и правилното разполагане отговаря техническият ръководител.
Изправността, правилното използване, прегледите, почистването и ремонта на санитарно-битовите помещения се извършва от специално определено от техническия ръководител лице.
Бригадирите на всяко отделно производствено звено носят отговорност за реда и честота на санитарно-битовите помещения, използвани от работещите от звеното.
Техническият ръководител осигурява реда и чистотата на работните места и строителната площадка.

Правоспособност
На строителната площадка се допускат да извършват трудова дейност само лица, които имат сключен трудов договор с предприятието и притежават необходимата квалификация и правоспособност за извършваната от тях дейност.
Експлоатацията и поддръжката на временното изкуствено осветление се осъществява от специално определено лице, което има придобита най-малко трета квалификационна група по електробезопасност.

Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд
В протокола за откриване на строителната площадка да се отразяват мерките за осигуряване на безопасните и здравословни условия на труд, противопожарна охрана и безопасността на движението на строителната площадка, съседните сгради, заварените сгради, мрежи и съоръжения в имота, които се запазват по време на строителството и след него, и едроразмерната растителност, която не подлежи на премахване.
Ако строителните и монтажните работи на строителната площадка се изпълняват от двама или повече строители, да се сключи писмено споразумение за даване на взаимна информация за съществуващите опасности и вредности и да се състави общ документ за разпределяне и координиране на мерките по осигуряване на безопасността на труда.
Строителните площадки в населени места, по пътища или на територията на действащи предприятия, включително изкопите за изпълнение или ремонт на подземни мрежи и съоръжения, да се ограждат с плътни огради съгласно изискванията на съответната общинска администрация и се сигнализират със съответните знаци и табели, а при необходимост – и със светлинни сигнали съгласно схемата за разположението на знаците и сигналите.
Плътната ограда да се изпълнява от метални платна с височина най-малко 1,80 метра. Оградата да се изгражда след подписване на протокола за откриване на строителната площадка и преди започване на строителните и монтажните работи.
Забранено е използването на бодлива тел за изпълнение на оградата на строителната площадка.
Необходимите ограждения на строителните площадки и изкопите за линейните инженерни мрежи извън населените места да се изпълняват съгласно инвестиционния проект.
В случай че в близост до оградите преминават пътища или железопътни линии, разстоянието между оградата и пътния банкет или най-близката релса да е не по-малко от 2 м.
Строителните обекти, разположени по продължението на улици, да се обезпечават с проходи за общо ползване.
Оградата, разположена до пешеходен път, да се съоръжава със защитна козирка над пътя с ъгъл на наклона 20° спрямо хоризонталата. Дебелината на дъските, използвани за изграждане на защитната козирка, да е не по-малка от 0,04 м. Защитната козирка да има бордове (челна дъска) с височина 0,15 за задържане на предмети, падащи от козирката. Ширината на козирката по хоризонталната й проекция да е не по-малко от 1,25 м. През зимния период да не се допуска натрупване на сняг и лед върху изградените защитни козирки и те да се почистват своевременно.
При извършване на строителни и монтажни работи по фасади в населени места работната площадка да се огражда с предпазна мрежа с размери на отворите 0,05 х 0,05 м.
За механичното обезопасяване на работното оборудване при железопътни или автомобилни пътища да се използват светофарни уредби, бариери, мантинели, пътни знаци и маркировки.
За преминаване над железопътни или автомобилни пътища да се използват мостове или естакади. Те да се означават със светлинна сигнализация съгласно приложената схема за знаците и сигналите, а при интензивно движение и с бариери.
Забранено е преминаването през ж.п. линии извън определените за целта проходи, мостове и естакади.
При наличие на железопътен клон на строителната площадка мерките за безопасност да се определят със съвместна инструкция на строителя и собственика на клона или на експлоатационното дружество, съобразно конкретните условия и при спазване на разпоредбите на Закона за железниците и подзаконовите нормативни актове за железопътния транспорт.
Преди откриването на строителната площадка да се осигури идентификацията и означението върху терена или на подходящо място със знаци или надписи разположението в план и в дълбочина на съществуващите подземни проводи или съоръжения. Тяхното разположение и състояние периодично да се проверяват по време на извършването на строителните и монтажните работи.
Преди започване на строителните и монтажните работи съществуващите на строителната площадка въздушни електропроводи да бъдат изместени от района на строителната площадка. Ако това е невъзможно, те да бъдат изключени от напрежение. Ако горните две мерки са неприложими, трябва да бъдат поставени бариери (заграждения, знаци и сигнали) за определяне на ограничена зона за достъп и за предупреждение за опасност от поражение от електрически ток, така че да се осигури безопасно разстояние до електропроводите.
За осигуряване на безопасността при извършване на работите през тъмната част на денонощието на всички възможни места за извършване на работите да се осигури осветление съгласно схемата и графикът за работа на временното изкуствено осветление на строителната площадка и работните места в Плана за безопасност и здраве.
Когато процесът на строителните и монтажните работи е непрекъснат, да се осигури аварийно осветление съгласно схемата в Плана по безопасност и здраве.
При изпълнение на строежи с височина над 25 м да се осигури охранително осветление на най-високата част на сградите и съоръженията за избягване на удар от прелитащи въздухоплавателни средства.
Територията на строежа да се осветява с прожектори, които се монтират на конструктивните елементи на строящите се здания, на стационарни метални конструкции, на дървени стълбове или на кранове съгласно схемата за временното изкуствено осветление на строителната площадка и работните места.
За допълнително осветяване на местата на строителните работи да се използват инвентарни преносими прожекторни кули. Прожекторите се монтират на такава височина, че да не заслепяват работещите. Всички преносими (подвижни) устройства да се свързват с кабели от типа ШКПТ, ШКПЛ. Металните корпуси на осветителните устройства задължително да се зануляват и заземяват съгласно изискванията на нормативните актове.
Опасните зони да се ограждат и сигнализират с трайни огради с височина 1,0 м, указателни табели и светлинни знаци. Когато опасната зона излиза извън границите на строителната площадка и в резултат на това се затруднява, ограничава или спира движението, тя трябва да се определи със схемата за временна организация и безопасност на движението в плана по безопасност и здраве.
В опасните зони да се ограничи достъпът на лица, неизвършващи строителни и монтажни работи чрез поставяне на предупредителни знаци за ограничаване на достъпа на външни лица.
Постоянните опасни зони да се ограждат с постоянни огради, а променящите се с временни заграждения.
Оградите на постоянните опасни зони трябва да се поставят преди започване на работа в тях и не се премахват до приключване на работата и отстраняване на риска.
Сигнализацията да бъде захранена с напрежение до 24 волта.
Премахнатите постоянни огради и заграждения, както и предупредителните знаци и табели, да се възстановяват от лицето, което ги е премахнало или от негови работници веднага след отпадане на причината за тяхното премахване.
Опасни зони са:
• За кранове – границите на обсега на работа на крана и зоната на подкрановите пътища;
• За временните токозахранващи мрежи – пространството на конструкциите и преносните дългометражни материали;
• За участъците на земни работи – призмата на срутване на почвата, границите на дълбоките изкопи, зоната на работа на изкопните машини;
• За складовете и складовите площадки – зоната на складиране и манипулиране с материалите и конструкциите;
• За транспортните пътища – зоните и участъците от пътя с интензивно движение и пресичането на два пътя;
• За работи извършвани на височина – зоната на периметъра на строящата се сграда с ширина не по-малко от 7,0 м при височина на сградата до 20,0 м и при височина на сградата над 20 м периметъра, определен в инвестиционния проект, но не по-малък от 7,0 м.
Проходите, подходите и входовете на строителната площадка, които се намират в опасните зони на работното оборудване, да се осигуряват на не по-малко от 1,0 м от габаритите им с устойчиви и стабилни покрития – предпазни подове и козирки.
Границите на опасната зона за крана да се определят съгласно паспорта му.
Опасните зони, където е възможно падане на товари, премествани със строителния кран, да бъдат сигнализирани с предупредителни табели за забранен достъп и за опасност от падащи предмети. В тези зони се забранява достъпа на всички външни лица най-малко на 5,0 м от вертикалата на повдиганите товари.
Ако опасната зона на крана достига до оградата на строителната площадка, то върху оградата трябва да се изгради предпазна козирка. Ако зоната излиза извън оградата или обхваща други строителни съоръжения, организацията на работа в зоната се определя в Плана по безопасност и здраве на строежа.
Абсолютно забранено е повдигане, преместване или спускане на всякакъв вид товари, монтажни елементи, оборудване и др. над обитаеми сгради, попадащи в опасната зона на товароподемното съоръжение (крана).
Опасните зони да се обозначат с добре видими знаци и надписи. Обозначенията се поставят на границите на опасната зона и на други добре видими места. Знаците трябва да са достатъчно големи и ясни и да сочат възможната опасност. Надписите трябва да съдържат възможните опасности и указания за предпазване от тях.
Границите на опасната зона за временни токозахранващи мрежи се определя от схемата за временно захранване с електрически ток в плана за безопасност и здраве.
Ако под съществуващите въздушни електропроводи, които са под напрежение, преминават транспортни средства, трябва да се поставят подходящи висящи защити и предупредителни устройства, а на определените за преминаване места се поставят табели, които показват напрежението. Най-малката височина на проводниците като габаритната височина се маркира с висяща дъска.
За работещите на строителната площадка да се осигуряват необходимите санитарно-битови помещения съобразно изискванията за аварийна и пожарна безопасност, времетраенето на строителството и броя на работещите, заети в процеса на строителството.
Санитарните помещения да имат душове с течаща топла и студена вода, помещения с гардеробчета за съхранение на личното и работното облекло.
Помещенията за санитарно-битово и медицинско обслужване да се използват само за приготвяне и консумиране на храна и безалкохолни напитки, преобличане, съхраняване и изсушаване на работното и личното облекло, кратък отдих, нощуване на строежа, когато това се налага от технологичния процес, медицинско обслужване и осигуряване на лична хигиена.
Разстоянията от санитарно-битовите помещения до складове, в които се съхраняват материали опасни за здравето на работещите, включително пожароопасни или взривоопасни, да са съобразени със санитарно-хигиенните изисквания и с изискванията за пожарна и аварийна безопасност.
Санитарно-битовите помещения да се разполагат в места, където в минимална степен има опасност от пропадания на почвата и експозиция на химични, физични и биологични агенти.
Местата за хранене да се разполагат на не повече от 500 м от най-отдалеченото работно място на строителната площадка.
Тоалетните трябва да се разполагат на разстояние не повече от 75 м от най-отдалеченото работно място на строителната площадка и са се свържат с канализационна мрежа, а при невъзможност да се поставя химическа тоалетна. В непосредствена близост да тоалетните да се осигурят умивалници.
Крановете за промишлени води да се означават със забрана за използването й за пиене.
Помещенията за затопляне и местата за инструктаж на работещите да се обзавеждат с пейки, маси, аптечки и носилки за оказване на първа помощ.
Отоплението, вентилационните системи и начинът на обмяна на въздуха в помещенията за затопляне и почивка да отговарят на санитарно-хигиенните изисквания и на изискванията за пожарна и аварийна безопасност.
Транспортните и евакуационните пътища и пешеходните пътеки да се изграждат на местата, определени съгласно схемата за временната организация и безопасността на движението в плана по безопасност и здраве.
На входа на площадката и на други подходящи места да се поставят схеми с означение на местоположението на отделните подобекти и на маршрутите на движение на пътни превозни средства и на пешеходци. Движението на строителните машини и на пешеходците по строителната площадка при необходимост се регулира с пътни знаци в съответствие с нормативните изисквания за сигнализация на пътищата с пътни знаци (Закон за движение по пътищата и Правилника за прилагане на Закона за движение по пътищата).
За преминаването на пешеходци над изкопите и проходите до работните места да се използват обезопасени с парапети проходни мостчета, които се осветяват през тъмната част на денонощието. Ширината им следва да бъде не по-малка от 0,8 м. Кладенците и изкопите трябва да бъдат покрити със здрави и устойчиво монтирани капаци, а траншеите и изкопите, които пресичат пешеходните пътеки, трябва да бъдат добре оградени с видими през деня и нощта заграждения с височина 1,0 м.
Движението на всички видове самоходни машини по временните пътища на строителната площадка да става с безопасна скорост, но не по-голяма от 20 км/ч. Ширината на проходните пътища да е 6,0 м при движение в двете посоки. Радиусът на закръглението на автомобилните пътища (на кривите) да е не по-малък от 10 м, а при движение на панеловози – не по-малко от 12 м.
Проходите да имат разширения за разтоварване.
Проходите за преминаване автомобилни пътища през ж.п. пътища да се изграждат на нивото на главите на релсите.
На строителната площадка да се осигури отвеждане на повърхностните води извън границите й в канализационната мрежа за отпадни води.
Територията на строителната площадка да се почиства от строителни отпадъци в края на всяка работна смяна.
Отпадъците да се съберат в контейнери. Контейнерите за отпадъци да се разполагат на местата за складиране определени в Плана по безопасност и здраве.
Забранено е складирането и съхранението извън определените за целта места.
Забранено е изхвърляне на строителни отпадъци през отвори на етажите на строежа. За тази цел да се използват кранове, подемници, закрити улеи и други подходящи приспособления и съответната опаковка.
Когато отпадъците се изхвърлят посредством улеи, те да се изпълняват и монтират така, че да не застрашават или замърсяват работната и околната среда. Преди изхвърлянето по улеите отпадъците предварително да се навлажняват.
През зимния сезон подходните и пешеходните пътища и работните места да се почистват непрекъснато от сняг, като не се допуска натрупването му и пътищата се посипват с подходящи материали срещу заледяване. Местата за полагане на подкранови пътища и за монтиране на машини и механизми, строителни скелета и инвентарни санитарно-битови помещения предварително да се почистват от сняг и лед. Образувалите се ледени висулки над входовете, тротоарите, местата на преминаване и проходите се почистват навреме след подходящо ограждане. За избягване на обрушвания покривите на сградите периодично се почистват от навят сняг, като опасните места предварително се ограждат.
Средства за колективна защита и лични предпазни средства
За обезопасяване на работното оборудване на строителната площадка да се използват парапети, капаци, мрежи, екрани, прилагани при обезопасяване на шахти, стълби, балкони, площадки, мостове, естакади, пешеходни пътеки, използвани при обезопасяване на стърчащи части и части с остри ръбове и краища, движещи се машини и съоръжения, заготовки на материали, пръскащи и разливащи се течности, метални стружки и стърготини.
Работещите да носят каски и необходимото работно облекло.

Условия за принудително и аварийно преустановяване на работата:
При застрашаване живота и здравето на работещите;
При неотговарящи на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд машини, съоръжения, технологии, работни места или площадки.

Мерки за оказване на първа помощ
При станали злополуки и аварии на пострадалите лица да се оказва долекарска медицинска помощ на място, ако те не могат да бъдат местени или в санитарно-битовото помещение, което е определено и оборудвано за тази цел. Долекарската медицинска помощ да се оказва само от лице, преминало обучение по оказване на първа долекарска помощ.
При счупване на кости да се извършва обездвижване на засегнатата част на тялото, като в никакъв случай да не се прави опит за наместване.
При кръвотечение на крайник да се направи превръзка.
При вътрешен кръвоизлив пострадалият да се остави в пълен покой и бързо да се повика лекар.
При попадане на песъчинки в очите е необходимо промиване със струя чиста вода.
При термични изгаряния на ограничени области засегнатото място да се охлади с вода, покрие с марля и пострадалият да се изпрати при хирург.
При химични изгаряния засегнатото място да се полее обилно с вода, за да се прекрати действието на увреждащия агент.
При отравяне с газове да се предприемат следните действия:
• Отровеният незабавно да се изведе от обгазената обстановка;
• Ако пострадалият е отровен с въглероден окис, да се направи изкуствено дишане, ако е друг газ, да не се провежда изкуствено дишане с двигателни процедури.
При въздействие на електрически ток пострадалият да се освободи от напрежението и ако има дишане или пулс, да се остави да лежи.
При изпадане на пострадалия в безсъзнание до идването на лекар да се предприемат следните действия:
• Да се постави в легнало положение на гръб, с леко повдигната глава или странично легнало положение;
• При повръщане главата да се извива на една страна на равнището на тялото;
• При нарушение на дишането да се приложи обдишване “уста в уста” и да се приложат други прийоми на изкуствено дишане, усвоени в курсове за помощ и взаимопомощ;
• При липса на пулс да се пристъпва към индиректен масаж на сърцето.

Знаците и табелите за безопасност на труда на строителната площадка се разполагат по схема, както следва:
(Прилага се схема на местоположението и вида на необходимите знаци, съобразно конкретните условия).