ИНСТРУКЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ТРУДА ПРИ РАБОТА С КИСЕЛИНИ И ОСНОВИ

 Някои от по-важните химикали, които отделят вредни вещества са:
Нитроцелулозни лакове, грундове, алкидемайл лак, нитроцелулозни китове, смазочни масла, керосин, минерален терпентин, нафта, бензин, ацетон, амоняк, лепило хемопрен, натриен нитрат, натриева основа, денатуриран спирт, епоксидна смола, калиев бихромат, редукс лепило, бензилов прекис, хексахлораитан, дентакрил /аралдит/, сярна, солна и азотна киселина, реактивен хемершалак, реактивен карбамиден лак, други синтетични смоли.
2. На самостоятелна работа с химикали и лесно запалителни течности, киселини, могат да се допускат само работници, които най-задълбочено и отговорно са обучени и инструктирани по безопасността на труда от съответните ръководители.
3. Получаваните лакоматериали да се съхраняват в специални складове винаги заключени със секретни брави.
4. Съхраняването на лакоматериалите да се извършва само в оригинална опаковка, в изправни и здрави съдове, добре и сигурно затворени и с етикети за съдържанието им.
5. Право да изискват от складовете лакоматериали имат само онези лица, които са натоварени със заповед, като заготовчици, снабдители, магазинери и др., които да са добре обучени в това отношение.
6. Забранява се на н-к складовете, н-к цеховете, майсторите по производството, на работниците и на лицата изписващи лакоматериали да дават такива произволно, по приятелство на други лица, които не са упълномощени за това, за допуснати нарушения в това отношение отговорност ще носят съответните лица.
7. Забранява се употребата на лакоматериали за нужди, които не отговарят на технологичните предписания.
8. На работните места се разрешава съхраняването на необходимите лакоматериали само за една работна смяна и то при положение, че съдовете с тях са добре затворени и заключени в специални за целта шкафове под контрола на определени лица от началник-цеховете.
9. Категорично се забранява откритото съхраняване на лакоматериали, тяхното разливане по подове, допускането им в близост до горящи печки и нагревателни тела, паленето на печки с тях, допускането на пушене, палене на огън и парцали, шмиргелене, заваряване, ползване на инструменти, които образуват искри, открити лампи и др. поради голяма опасност от взривяване, възпламеняване и запалване на лесно запалителните течности, които могат да причинят пожари и тежко и съдбоносно обгаряне на работници.
10. В складовете за съхраняване на лакоматериали, лесно запалителни течности и киселини е забранено да се консумират хранителни продукти и да се пие вода. В тях не се допускат външни лица и малки деца, а на входа да се поставят табели “Вход – забранен”, опасно от киселини или лесно запалителни течности.
11. В цеховете, участъците, бригадите и всички работни места където се използва и в малки количества на разтворители лесно запалителни течности, киселини и др. ръководителите да определят отговорни лица и въведат строг ред за безопасното им използване и съхраняване.
12. Не се допуска изсипването на запалителни течности и киселини в шишета, кожуси и др. съдове. оставянето им по маси, столове, прозорци и други места. При всички случаи и след всяка еднократна употреба лакоматериалите да се заключват в шкафове.
13. Не се допуска отварянето, разбъркването, преливането, разреждането с разтворители като бензин, ацетон, минерален терпентин и др. да се извършва на работни места. За тази цел да се използват специални за това помещения.
14. От особено значение по безопасността на труда са манипулациите при разтоварването в складовете, правилното им групиране, подреждане и обозначаване, товаренето до работните места /цехове/, разтоварване и др. Лакоматериалите следва да се отварят само когато са в изправни и добре затворени съдове, запушени добре. Товаренето и разтоварването да се извършва най-малко от двама души, при строго съгласувани движения.
Прекарването на лакоматериали в открити електрокари платформи не се допуска на същите да се поставят странични предпазни капаци.
15. Не се разрешава бутането, влаченето, обръщането, търкалянето на съдовете с лакоматериали от склада до предназначението им поради опасности от пробиване, изтичане и др.
16. Не се разрешава съвместно съхраняване на лакоматериали, киселини и бои, на влакнести материали с конци, парцали, дървени стърготини, талаш и органични вещества, поради самозапалване.
17. Преливането на лакоматериалите в работни съдове да се извършва в тави, а разлетите по пода лакоматериали и разтворители трябва веднага да се посипват с пръст или пясък, след което да се отстраняват и поставят в затворени негорими съдове и се изнасят на място определено от противопожарната охрана.
18. Забранява се боядисването на електромоторите да се извършва с неизправни, непочистени кабини и без наличието на изправна аспирационна уредба и водна завеса. Същата да се почиства два пъти месечно от полепналата боя.
19. По време на боядисване се забранява на бояджиите да насочват бояджийския пистолет срещу работници, което може да доведе до трудови злополуки.
20. Не се разрешава използването на лакоматериали, съдържащи бензол или разреждането им с такъв.
Забранява се използването на пиробензоли леки разтворители за целулозни лакове.
21. При зачистване с нож на засъхнали грундове и бои по ел. двигатели да се проявява по-голямо внимание против евентуално порязване.
22. По време на боядисване е задължително носенето на специално работно облекло и личните предпазни средства, както и ползването на биологични кремове и други подобни.
23. При наложили се обстоятелства да се боядисва с четка или пистолет на високо. Задължително да се използват безопасни платформи, стълби и завързване с колани против евентуално падане.
24. Забранява се да се работи в една и съща камера кабина за шприцване на нитроцелулозни, маслени, алкидни и синтетични лакоматериали.
25. За изсушаването на ел. двигателите в тунелните пещи не се допуска използването на открити проводници и реотани, което може да доведе до избухване и запалване на летливите вещества.
26. Използваните конци, парцали и др. напоени със запалителни течности като масла, бензин, ацетон, терпентин, грундове и др. да не се захвърлят безразборно по подовете, а да се събират в специални затворени железни съдове и унищожават на безопасни места и начини определени от противопожарните органи.
27. При заливане на работни дрехи с лакоматериали, същите да се бракуват с протокол и заменят с други нови дрехи.
28. Използваните в завода лакоматериали разредители в по-високи концентрации представляват опасност за работниците от заболяване, остри и професионални отравяния, получаване на възпаление на очите, гърлото, трахеята, главоболие, замайване, дерматози, наркози, нервни депресии и много други. освен това те са лесно запалителни и пожароопасни, поради което е абсолютно задължително безусловното спазване на правилата при работа с лакоматериали и противопожарните изисквания.
29. При работа с азотна, солна киселина и др. в завода е абсолютно задължително/ ползването на лични предпазни средства, изправни гумени ботуши, гумени ръкавици, гумени престилки, предпазен щит, очила за очите и лицето и вълнен костюм.
30. Когато се налага разреждането на киселини с вода те се наливат с тънка струя във водата в никакъв случай обратно, тъй като водата се прегрява до кипене, което може да предизвика изпръскване на киселина, която може да причини изгаряне на работниците.
31. Парите, които се образуват от киселините са отровни, действат раздразнително на дихателните пътища, затрудняват дишането, разрушават зъбите, роговицата на очите, причиняват конюнктивити и много други.
32. Наливането на азотна киселина или смес от азотна и сярна киселина в замърсени и мокри съдове е много опасно, тъй като от отделящата се в голямо количество топлина и образуването на газове може да се пръснат и се допуснат трудови злополуки.
33. При обработка на метали с азотна киселина при разливането й по пода и земята, а също при съхраняването й в открити съдове се отделя в голямо количество жълточервен газ –азотен двуокис, който е силно отровен за човека и може да доведе до смърт. Пределно допустимата концентрация на азотния двуокис е 0.005% мг/л. Отделя се и водород, който е въздуха образува експлозивни смеси.
34. Когато се изготвят разтвори от киселини, последна се поставя сярната киселина, а при изготвяне на разтвор от сярна киселина първо се налива водата.
35. Особено опасност представляват киселините, ако попаднат върху открити части на тялото, те предизвикват тежки изгаряния, които проникват дълбоко в тъканите и образуват трудно лечими рани. Особено опасни са изгарянията когато обхващат една трета от кожата. При попадане в очите може да причини загуба на зрението и др. Не ползването на предвидените лични предпазни средства може да доведе до тежки и непоправими последствия.
36. Не се допуска на едно да се съхраняват киселини, основи и др. леснозапалителни течности като спирт, терпентин, камфор, бои на талаш, стърготини и др. които под действието на азотната киселина могат да се запалят и взривяват; противопоказно е на едно да се съхранява оцетната и другите киселини.
37. Ако в процеса на работа се разлее киселина на земята или пода върху нея да се посипва негасена вар за пълното й неутрализиране или натриев карбонат или бикарбонат като във всички случаи да се ползва и газова маска с дихател.
38. Измиването на концентрираните киселини със слаба струя вода води до повишаване на температурата, а от тук и до увеличаване количеството на отделящите газове. Затова трябва да се измиват с обилна силна струя вода.
39. Съдовете с киселина – дамаджани, бидони, варели и др. трябва да имат табелка или етикет с четливо обозначение за наименованията на киселините. Същите задължително да се съхраняват в специални складове. Не трябва да се поставят под прякото непосредствено въздействие на слънчеви лъчи и нагрети предмети, тъй като и от налягането, което се създава от парите съдът може да се спука.
40. Не се допуска носенето на съдове с киселина да се извършва от един работник.
41. Преливането на киселините от едни съдове в друг да се извършва от двама работника, като се използват различни съоръжения като сифони, специални разливни колички или стойки и при всички случаи с личните предпазни средства.
42. При падането на киселина, върху която и да е част от тялото е необходимо незабавно поразеното място да се измие продължително с обилна струя вода, след което засегнатото място да се неутрализира с 1 % разтвор от сода бикарбонат или се намазва с алкална мас, вазелин или ланолин по равни части с 1 % натриев бикарбонат.
43. При отваряне с пари от разтворители ацетон, бензин, терпентин, тулуол, алкохоли и други е необходимо следното:
а/ Пострадалия незабавно да се изнесе на чист въздух, прави му се изкуствено дишане, ако е необходимо, дава му се чай, кафе, кофеин и пирамидон. ако е припаднал поднася му се да вдиша амоняк на памук, ако има силна възбуда дава се валериан.
б/ При подаване на боя или разтворители в очите да се промиват.
в/ При попадане върху кожата на втвърдители съдържащи прекиси пострадалото място да се измие незабавно е етилов спирт, след това с вода и сапун.
г/ При попадане в очите на втвърдители съдържащи прекиси незабавно да се промият с 2 % разтвор на натриев бикарбонат.
д/ При попадане в очите на втвърдители за епоксидна смола незабавно да се промият.
При всички случаи незабавно да се търси лекарска помощ.
44. Работниците, които влизат в контакт и работят с различни лакоматериали, лесно запалителни течности, киселини и др. е необходимо основно да познават свойствата им, начините и правилата за безопасността на работа с тях и най-строго и отговорно да се спазват изискванията по хигиената на труда и противопожарната охрана.