Инструкция за безопасна работа на работника по асфалтополагането

 Настоящата инструкция е разработена на основание на чл. 277, ал. 1 от Кодекса на труда и във връзка с чл. 26, ал. 2, т. 1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

I.   Изисквания за правоспособност и квалификация.
1.    На работа като асфалтьори се допускат лица с начално или по-високо образование, които са физически и психически здрави. На новоназначените работници се провежда начален инструктаж и инструктаж на работното място от прекия му ръководител.

II.     Изисквания преди започване, по време и след приключване на работа.
1.    Преди започване на работа:
1.1.     Работникът е длъжен да се явява на работа навреме, трезвен и отпочинал.
1.2.     На асфалтьора се зачислява ЛПС, които той е длъжен да ползва по време на работа с оглед спазване на изискванията по безопасност и хигиена на труда.
1.3.     Да провери състоянието и изправността на ръчните инструменти, с които ще работи, (лопати, гребла, метли, четки, лостове и др.)
2.    По време на работа:
2.1.     При механизирано полагане на асфалтовата смес задълженията на работника с по-висока квалификация е да обслужва машината посредством бутоните на страничните панели на масата на машината за придвижване вляво и вдясно, нагоре и надолу в зависимост от необходимата дебелина на пласта.
2.2.     На асфалтьора се забранява:
-     да извършва каквито и да е други дейности, свързани с движението и работата на машината;
-     да почиства някои възли (шнек, бункер) по време на движение. Почистването да става само при спряна машина и под контрола на машиниста, когато шнековете и зареждащата лента не са в движение;
-     да се качва на платформата за управление на асфалторазстилача под какъвто и да е предлог;
-     да отвлича своето внимание и това на машиниста със странични действия, нямащи пряко отношение към извършваната работа;
-     да сяда, да се обляга на корпуса на машините, да се качва в кабините им или да лежи под тях по време на почивките;
2.3.     Асфалтьорът е длъжен:
-     да следи при странична обработка на асфалтовата смес на платното за полагане движението на останалите машини, за да се предпазва от евентуално попадане под тях (носенето на свет- лоотразителното елече абсолютно задължително!);
2.4.     При ръчно полагане на асфалтови смеси, както и при монтажа на шахти и оттоци да се използват само подходящи изправни инструменти (кирки, лопати,гребла,лостове, четки и ДР-)
2.5.     .При монтаж на съоръжения по платното (гривни и капаци за шахти и скари за оттоци) задължително да работят двама души и да използват помощни колани.
2.6.     При напасването на капаците и скарите да се използват задължително железни лостове, кирки или други подходящи приспособления (куки и ДР-)-
2.7.     При необходимост от наместване на скари чрез прихващане с ръце това да става с двете ръце между ребрата, а не отстрани.
2.8.     При работа с пневматични, електрически или бензинови къртачи да се използват задължително антивибрационни ръкавици и при необходимост и антифони.
2.9.     Работата с такива инструменти се възлага само на работници, притежаващи необходимата квалификация и правоспособност и преминали инструктаж по безопасност на труда.
3.    При приключване на работа:
3.1.     При приключване на работа работникът е длъжен да почисти грижливо инструментите, с които е работил, и да ги прибере на определеното за съхранението иМ място.

III.    Работникът е длъжен:
1.     Да поддържа необходимата чистота и хигиена в предоставените му фургони (битови, складови и др.);
2.     Да използва за отопление само стандартни отоплителни прибори. Не се допуска използването на отоплителни прибори с течно гориво!
3.     Да поддържа на работната площадка и във фургоните образцов противопожарен ред.
4.     Да работи с повишено внимание при лоша видимост (изпарения, мъгла, запрашаване и др.).
5.     При възникване на опасност от инциденти, застрашаващи него, останалите работници или други лица, намиращи се в близост, да спре работа и да уведоми техническия ръководител за предприемане на мерки.