Инструкция за безопасна работа с ръчни, механични и електрически инструменти

 При работа с ръчни, механични и електрически инструменти да се спазват следните изисквания по безопасността на труда.
1.     Ръчните инструменти да се дават на работниците в пълна изправност и да съответстват на характера на възложената работа. Забранява се работа с неизправни инструменти.
2.     Дръжките на инструментите да бъдат направени от здраво и сухо дърво, да няма пукнатини и грапавини.
3.     Забранява се употребата на инструменти, които имат деформирани ударни части. Секачите, пробоите и други подобни инструменти, да са дълги най-малко 150 мм.
4.     Забранява се ползването на инструментите без дръжки, като пили и др. подобни.
5.     Гаечните ключове да съответстват на размерите на гайките. Забранява се отвиването и завиването на гайките да става с деформирани челюсти на ключовете, а също така с удължаването на гаечните ключове посредством друг ключ или тръба.
6.     Менгеметата и наковалните да бъдат здраво закрепени към постамента.
7.     За работа с подвижни електроинструменти се допускат само обучени работници, познаващи методите за безопасна работа и предпазните мерки при работа с електрически ток, да имат определена квалификационна група по ел. безопасност и да знаят да прилагат начините за оказване първа медицинска помощ на пострадалите от електрически ток.
8.     Всички електрически инструменти, преди да се дадат на работниците трябва да бъдат внимателно прегледани и действието им проверено от компетентно техническо лице. Изолацията на ползваните инструменти трябва да се проверява периодично най-малко веднъж в месеца.
9.     Работата с ръчни електроинструменти без зануляване на корпуса им се забранява.
10.     При работа с електроинструменти с напрежение по-високо от 36 волта - задължително да се ползват диелектрични предпазни средства ръкавици, обувки, килимчета и др. ).
11.     При работа във влажни помещения, металически съдове и съоръжения се забранява да се работи с електроинструменти с напрежение по-високо от 36 волта.
12.     Включването на електроинструменти или уреди към електрическата мрежа, без съответни контакти и щепсели се забранява.
Захранването на електроинструментите да се осъществява с многожилен кабел, с който да се извършва и зануляването на корпусите им.
13.     Ежедневно да се полагат грижи за предпазване от механична повреда гумираната изолация на захранващите кабели. Това става като кабелите се повдигнат на височина 2 метра или се вкарат в тръби или улеи, или се покрият по подходящ начин с талпи.
14.     При внезапно спиране на електрическия ток през време на работа, електроинструментът да се изключи веднага.
15.     Забранява се ползването на електроинструменти на открито при дъждовно време или на наводнени работни места.
16.     Ежедневно след приключване на работния ден (работата) електроинструментът се изключва от електрическата мрежа и грижливо се прибира на съхранение в помещение или в специален склад. Главното табло се изключва от напрежение с главния прекъсвач, таблото се затваря и се заключва. Ключът се съхранява в отговорника по електробезопасността на обекта.
17.     Забранено е при работа с ръчни ъглош- лайф машина, пистолети и др. да се свалят фабричните предпазители, накрайници и др. , осигуряващи безопасна работа с инструмента.
18.     При работа с ръчни шмиргели и бормашини да се ползват задължително предпазни очила.
19.     Всички временни въздушни мрежи на строителния обект трябва да бъдат изпълнени с гумирани кабели.
20.     Пренасянето на електроинструментите от едно място на друго да става при изключено напрежение от щепсела.
21.     При констатиране на неизправност в електроинструментите или в захранващите кабели, работата с тях незабавно да се спира до привеждането им в техническа изправност от определени за тази цел лица.
22.     Електрическите ръчни инструменти трябва да се съхраняват в сухи помещения.
23.     При употреба на крикове е необходимо:
а) да бъде напълно изправен крановия механизъм, като при повдигането палецът трябва през цялото време да се плъзга по зъбното колело;
б) под крика да се подлага дървено трупче при меки почви и хлъзгащи повърхнини.
24.     При повдигането с крик повдигнатият товар трябва да се укрепи срещу евентуално под- хлъзване или пропадане.
25.     Забранява се свалянето на ръката от ръкохватката на крика до пълното спускане на товара, както и оставянето на товара върху крика по време на почивка или прекъсване на работата.