1. Шмиргеловите шлифовъчни колела могат да се монтират на машините само от специално определени и добре подготвени лица.
2. Шмиргеловите и точилни колела трябва да имат залепен етикет на предприятието производител е обозначение на материала, едрината на зърната или размерите на колелото, допустимите обороти, най-голямата допустима окръжна скорост в секунда и надпис, пробвани, абразивни колела. Без тези данни да не се пускат за употреба.
3. Забранява се монтиране и работа с колела с недопустими окръжни скорости. Посочените допустими обороти в етикета на абразивните колела, трябва да отговарят на оборотите на електромотора.
4. Прегледите и цялостното изследване на абразивните инструменти при получаването им в завода трябва да се осъществява от ОТК и при констатирани фабрични дефекти и повреди и др., да не се пускат в употреба, а рекламират и връщат обратно на завода-производител.
5. Всички абразивни шмиргелови шлифовъчни и точилни колела, преди монтирането им задължително и най-внимагелно да се преглеждат с лупи и прислушват на звук, посредством почукване с дървено чукче. За да се получи сравнително добър звуков ефект, ударите по колелото да се нанасят приблизително на едно и също място. Колелата без пукнатини и други открити дефекти дават съвършено с чист и ясен звук.
Негодните и неизправни абразивни колела, веднага да се бракуват.
6. Всяко здраво, изпитано, шмиргелово, шли- фовъчно и заточно колело, поставено на обезопасена машина задължително и предварително да се изпробва най-малко 5-10 минути, при което машината да развие максималните си обороти, като при всички случаи не се допуска стоенето на работници срещу машината.
7. Задължително между фланцитс и абразивните колела на шмиргелните и шлайфмашините да се поставят еластични подложки от картон, кожа, гума с дебелина от 0,5 мм до 2 мм, които следва да покриват цялата притискаща повърхнина на фланците и да излизат навън по цялата окръжност най-малко 1 мм, като се използва стандартен гаечен ключ, без да се използват допълнителни съоръжения или да се затяга чрез удар. Забранено е монтирането чрез заклинване и др. Диаметъра на затягащите дискове (флан- ци) не може да бъде по-малък от 1/3 от шмир- геловото колело.
8. Категорично се забранява на работниците и ръководителите да извършват заточване на инструменти и шмиргелене на отливки при:
а) свалени или неизправни предпазни кожуси;
б) неизправни или липсващи опорни Стойки и предпазни козерки;
в) липса на предпазни блокировки, екрани и очила;
г) неизправна шмиргелова машина, (която вибрира, тресе, шуми, с разбити лагери, голям луфт, без изправна аспирационна уредба, без ло- кално осветление на 36 V, работа със замърсен шмиргел, със задръстени и непочистени тръби на аспирацията и други).
9. Преди започване на работа подпирана трябва да се регулира в зависимост от износването на абразивния диск, същия да се монтира много добре в определено положение така, че горната допирна точка на заточващия инструмент или детайл с абразивния диск да лежи на хоризон- тална симетрала или малко над нея до 10 мм.
10. Забранява се разстоянието от подпирана (упорната стойка) на шмиргелите до абразивния диск да бъде по-голямо от 3 мм. Забранява се пускането и работата на шмиргел с обърнати или снети подпирани.
11. Ограничителната предпазна козирка (плоча) винаги добре да се регулира и добре затяга, към кожуха, съобразно износването на абразивния диск, като разстоянието между долния край на козирката и периферната повърхност на абразивния диск, не трябва да е п о-голямо от 5 мм.
12. Предпазните екрани на шмиргелите от закалено стъкло или плексиглас да се поддържат винаги чисти. Върху тях се забранява да се драска и да се замърсяват.
13. Забранява се в кабините на шмиргелите да се поставят материали, детайли, отпадъци и др. Същите да се поддържат винаги в чисто състояние.
14. Забранява се на осите (валовете) на шмиргелите от двете или то едната им страна да се монтират повече от едно шмиргелово колело или своеволно удължават осите, както и монтират на една шмиргелова шайба на работните валове.
15. Забранено е да се извършва шлайфане, заточване шмиргелене странично на абразивните дискове.
16. Разкъсването, счупването на абразивните колела по време на работа могат да се получат от:
а) пукнатини и шупли;
б) неправилно транспортиране, съхраняване и лош подбор;
в) неправилно монтиране, небалансиране;
г) нанасяне на удари;
д) насичане, чукане, нащърбяване;
е) резки удари, неравномерно подаване, натискане;
ж) прекомерно загряване, претоварване, подаване на по-голяма стружка;
з) подаването на по-голяма стъпка на шли- фовъчното колело и други подобни.
17. Забранява се работа на шмиргели и шлайфмашини при сухо шлайфане, без аспирационна уредба и с неизправни такива.
18. Категорично се забранява работа с шлайфмашини със стени деформирани неизправни предпазни кожуси на абразивните колела. Същите задължително по всяко време да бъдат добре затегнати със специалните болтове и добре обезопасени.
19. При шлайфане на детайли между центри и патронници е задължително преди работа и по време на работа най-малко 3-4 пъти при покой на шлайфмашината да се прави преглед на цен- трите за тяхната техническа сигурност, изправност, като не се допуска работа с износени, за- тъпени, напукани, негодни центри патронници, втулки и др., което може да доведе до тежки трудови злополуки.
20. При работа на шлайфмашината със сърца да ми се прави задълбочен анализ, като не се допускат сърца със затъпени болтове, неизправни резби изкривени, напукани, е изкривени дръжки за затягане, същите добре да се затягат и поставят правилно с лягане на опашката на водещия палец и др.
21. При шлайфане на валове и други детайли между центри е забранено да се поставят по- плътни от допустимото, при което би се получило рязко претоварване на шлифовъчния диск, изкъртване,счупване на центрите и изкачване на обработваемия детайл.
22. Центровите отвори на детайлите за шлайфане нс могат да се допускат да бъдат по-плитки. При поставянето им за шлайфена строго да се следи за правилното им базиране, захващане и не се допуска базиране, оставяне върху втори центрови отвор, изместен от оста на детайла.
При шлайфане, накатка на валове и др. да се извършва предварителна проверка за мятане, плътност, кривини и др., чрез завъртването им без обработка и подаване движение на масата.
23. За създаването на по-голяма сигурност и плътност на лягане на детайлите, за шлайфане върху ходовата маса да се избягва поставянето на детайли за шлайфане които са деформирани, разкривени с голяма грапавина и др.
24. Особено голямо внимание да обръщат шлайфистите за правилното центроване на измерителния барабан за напречно подаване на шлифовъчния диск, както и да проявяват съоб- разителност и недопускат по време на шлайфане неволното бутане на дръжката, разместване на барабана, както от тях, така и от случайно минаващи други работници, което при всички случаи може да доведе до много тежки трудови злополуки.
25. Забранява се да се извършва шлайфане при снети непоставени странични капаци, ог- раждения на ходовите маси на шлайфмашините, когато при евентуално разкъсване на абразивно- то колело, няма да има какво да поеме ударите и задържи парчетата.
26. Не се допуска балансиране, изравняване, заточване на абразивните колела с неизправно и технически опасно диамантно иЛи друго устройство. При работа с него да се ползват очила и за предпочитане противопрахова маска.
27. При шлайфане на детайли между центри е забранено да се шлайфа в случай на неизправност на задното седло задържане на дръжката в определено положение, при слаба пружина, счупени зъби, при което не може да се осигури добро притискане на задния център в центровия отвор на шлайфания детайл и от там да доведе до трудова злополука.
28. При хоризонтално шлайфане е задължително гнездата на абразивите да бъдат изправни, както и да се поддържа в изправно състояние и устройството за затягане.
При всички случаи да се поставят и работи със странични четки за задържане от пръските и малките частици от детайли.
29. При центроване преди започване на работа при вертикално и хоризонтално шлайфане на детайли, същите да се поставят под нивото на абразива.
30. При центроването на нов детайл абразивния диск да се изтегля в крайно задно положение, след което да се включва подаването.
31. При шлайфането на по-малки неподходящи детайли с малка повърхност за лягане на магнитната маса задължително да им се прави допълнително сигурно закрепване, укрепване, затягане с оглед създаването на необходимата стабилност и предотвратяването на евентуалното им изхвърляне и т.н.
32. При работа на безцентров шлайф да се обръща изключително внимание за правилното поставяне и затягане детайла както и постоян- ната изправност на водещите плочи, да не са износени и негодни.
33. При вътрешното шлайфане, ограничителните да се определят правилно в противен случай съществуват опасности то трудова злополука още в самото начало при настройката и започването на работата.
При шлайфане с автоматично напречно подаване ограничителите трябва да бъдат предварително поставени и затегнати на необходимата дължина като особено внимание да се обръща при центриране на ограничителя диска да не удари в някои от седлата.
34. Категорично се забранява измерването на детайли по време на шлайфане, заточване, шмир- гелене, както и доближаването на ръцете в опас- ната зона, пипането на шмиргеловите и шлифовъчни колела по време на въртеливото им движение.
35. Столовете за сядане при шмиргелене и шлайфане трябва да бъдат достатъчно здрави, стабилни.
36. При шмиргелене и шлайфане е възможно да се допуснат трудови злополуки и при:
а) неправилно захващане и изпускане на обработваеми детайли, при вдигане, сваляне, прекарване, товарене, разтоварване, подреждане при неправилно обръщане върху маси, при които е възможно захапване на пръсти на ръцете, счупване на крайници - на ръце и крака при изпускането, падането на обработваеми детайли и много други.
б) при извършването на резки движения на ръцете, обождане и порязване от остри ръбове, мустаци, набиването по ръцете на стружки и отпадъци от неправилни и прекалени усилия и движения при вдигане, тласкане, влачене и други подобни.
37. Всички детайли по-тежки от 16 кг да се вдигат и свалят от шлайф машините само чрез повдигателни уредби.
38. При шмиргелене и шлайфане е задължително ползването на личните предпазни средства и специалните работни облекла.
39. На самостоятелна работа като шмирге- листи, шлайфисти и други подобни, могат да се допускат само лица, които са инструктирани и обучени по безопасността на труда, от съответните ръководители и майстори по производство.
40. За провеждането на първоначалното обучение по безопасността на труда на новопостъпващите като шмиргелисти и шлайфисти работници се определя задължителен срок 25 дни.