А. Общи правила.
1. Преди полагане на бетона техническият ръководител преглежда кофража, укрепването му, работните скели, съоръженията и механизмите, осветлението, транспортните пътеки, временните стълбища, площадки и др. При сложните кофражи и укрепвания, изпълнени по индивидуален проект, същите се приемат от проектанта или от главния инженер на строителната организация - изпълнител и в двата случая приемането и разрешаването на бетонирането се отразява в заповедната книга на обекта.
2. Скелетата, по които се превозва бетон към отделно разположените греди и колони, трябва да имат плътен и здрав под, да бъдат широки най-малко 1,20 м и да са оградени с парапет висок I м, с бордова дъска 15 см.
3. Бетонджийте, които работят с електровиб- ратори трябва да бъдат снабдени с гумени ръкавици и обувки.
4. Електровибратора трябва да бъде изключен, когато се прекъсва работата или се пренася от едно място на друго.
Транспортиране, полагане и уплътняване на бетоновата смес
1. При полагане на бетон на височина, по- голяма от1,50 м работното място на бетонджиите се огражда с парапет. Не се разрешава на- ливането на бетон по външни стълби и места на по-голяма височина при наличието на вятър, по- силен от 12 м/сек и при настъпване на тъмнина, ако работните места не са добре осветени.
2. При полагане на бетон в конструкции с наклон, по-голям от 30 градуса, работниците задължително ползват предпазни колани.
3. Работниците, които ще работят с вибратори, трябва да бъдат подложени на медицински преглед за установяване на тяхното здраве.
4. При непрекъсната работа от 30-35 мин. с вибратор последния се изключва 5-6 мин., за да се охлади.
Полагане на бетон ръчно
1. До места над кота терен превозването на бетона става по изправни пътеки, широки най- малко 1,20 м, с равен под и охранителен парапет и с бордова дъска 15 см.
Спускането на бетона в основни, фундаменти и други конструкции под кота терен става по добре укрепени наклонени улей или тръби хоботи.
Полагане бетон механизирано
1. Когато разнасянето на бетона се извършва с помощта на кран или други механизми, необходимо е преди работа да се провери изправността на последните.
2. След закачване на стоманеното въже за куката на повдигателния механизъм обслужващият бетонджия задължително се отдръпва встрани така, че да не е в обсега на повдигания товар. В случай, когато се ползва направляващо конопено въже, работещият с въжето също трябва да е извън обсега на повдигнатия товар.
3. Строго да сс спазват установените сигнали, като при невъзможност за пряка видимост е краниста да сс поставя втори работник за предаване на сигналите.
4. Отваряне и повдигане на капака на самосвала при изсипване на бетона става само след като самосвалът е напълно спрял до кофата. До това време обслужващия бетонджия с топ на безопасно разстояние от движещия сс назад.камнон.
5. Почистването на полепнал по легена на самосвала бетон става посредством желязна стъргалка, прикрепена на дълга дръжка. Строго сс забранява качването на работника върху повдигнатия капак на самосвала.
6. Забранява се връщането на кофата с отворен капак.
7. Строго сс забранява движението на кофата да става над работниците и без подаване на сигнал от краниста.
При пряко изсипваме на бетона със самосвали
1. При стоварването на бетона от самосвалите в саваци монтирани на брега на изкопи и отвеждането му до мястото на полагането посредством хоботи савакът и хоботите задължително сс укрепват така, че да се изключва всякаква възможност за свличането им в изкопа.
2. При стръмни и опасни откоси на изкопа задължително се правят работни площадки от охранителен парапет за обслужващите савака работници. -
3. Преди започването на бетонирането монтираните съоръжения сс преглеждат от техническия ръководител на обек та, като това сс вписва в заповедната книга или специална тетрадка.
4. Техническия ръководител е задължен поименно да контролира движението на работниците, намиращи сс вътре във фундаментите или съоръженията.
5. При извършване бетонирането на големи фундаменти и конструкции с нспрекъсващ процес на полагане на бетона се издава заповед от ръководителя или главния инженер на строителната организация включващ всички мероприятия за безопасна работа.