Инструкция за безопасна работа с неподвижни и подвижни скелета и люлки

 Общи изисквания
1.    (1) Забранява сс ползването за извършване на СМР на височина на инвентарни скелета, платформи и люлки, за които няма паспорти от предприятията им - производители, с указания за монтажа, експлоатацията, допустимите натоварвания, демонтажа им и др.
(2)    Използването на инвентарни преносими стълби при условията, разрешени от правилника.
да се допуска в съответствие с изискванията на 1 (аредбата за ползване на преносими стълби.
2.     (1) Забранява се ползването на скелета, платформи, люлки и стълби не по предназначението им.
(2) Забранява се ползването на скелета, платформи и люлки, комбинирани от различен тип п вид, както и на неинвентарни такива, за които няма проект.
3.     Забранява се ползването на скелета, платформи и люлки, когато:
-     не отговарят на изискванията на паспорта или на проекта им или нс са укрепени (ан- керпрани) към сградата или съоръжението;
-     имат деформирани, пукнати, корозирали, загнили или липсващи елементи;
-     луфтът между пода и стената на сградата или съоръжението е по-голям от 0.03 м при изпълнение на зидарски работи и 0,20 м - при изпълнение на довършителни работи и полагане на топлоизолации.
4.     Преди започване на монтаж и демонтаж на скелета, платформи или люлки, техническият ръководител сс задължава да провежда инструктаж по безопасността на труда с работниците, които ги изпълняват.
5.     (1) Забранява се натоварването на който и да с елемент от скелетата, платформите или люлките по начин, невзет под внимание при оразмеряването или направата им. независимо от мястото и масата на товара.
(2)     Забранява се складирането на материали и отпадъци извън определените по проекта за целта места върху тюдовеге на скелетата, платформите п люлките. Същите да сс поддържат чисти, а при наличие на сняг и поледица да сс почистват и посипват с пясък или сгурия.
(3)     На добре видими места върху скелетата, платформите и люлките да сс окачват табели, посочващи допустимия товар.
(4)     Забранява сс използването на стълбите на скелетата и платформите за пренасяне и складиране на всякакъв вид товари.
6.     Състоянието на скелетата, платформите и люлките да се проверява от бригадира гтреди започването на всяка смяна. При констатиране на неизправност работа да не започва, а ако неизправността сс установи по време на работата, последната да сс преустанови до отстраняването й.
7.     Работните площадки на скелетата, платформите и люлките да се обезопасяват с парапет и бордова дъска.
8.     Подовете на скелетата, люлките и платформите да имат равна и плътна подова повърност с луфтовс не по-големи от 10 мм между отделните елементи. Подовите им дъски или платна да изключват възможност от разместване, повдигане или обръщане при натоварване, като краищата им е разполагат върху опорите.
9.     (I) Забранява се поставянето на стъпките на скелетата п платформите върху случайни опори или върху конструктивни елементи на сградите и съоръженията, ако последните не са съответно оразмерени за целта.
(2) Забранява се подлагане то под стъпките на стойките на скелетата и платформите на нестабилни подложки, като тухли, камъни, клинове, строителни отпадъци и др. Видът на подложките се определя от техническия ръководител съобразни конкретните услодия.
10.     Монтажът и демонтажът на скелетата, платформи те и люлките да се извършва от опитни работници, използващи предпазни колани, обувки с неплъзгащн е подметки, под непосредственото ръководство на техническия ръководител на обекта.

Скелета

11.     Направата на всички видове скелета, за които няма посочени схеми или изисквания по паспортните им данни или утвърдените каталози, съответстващи на товароносимостта или характера на натоварването им, да става по проект, изготвен от проектанта-конструктор.
12.    (1) Забранява се ползването на работни и носещи скелета, когато не са приети по надлежния ред.
(2) Скелетата, които не са използвани повече от един месец или са престояли при обилни дъждове, както и при рязко затопляне на времето след отрицателни температури, да се приемат отново с акт.
13.     Забранява се направата и монтажът на скелетата от различен вид и тип по една верти- кала.
14.     (1) Забранява се рабо та от скеле на различни нива в една вертикала, без наличието на два плътни защитни междинни пода, поставени на не повече от 3 м един от други всяко работно ниво, над което се извършват СМР.
(2)    Местата, определени за приемане на материалите върху скелето, да са разместени най- малко на 10 м в хоризонтала.
15.     Металите скелета да се осигуряват срещу мълния.
16.     Електропроводите, намиращи се на разстояния до 5,0 м от метални скелета, по време на монтиране, експлоатация и демонтиране на скелетата да се изключват, демонтират или затварят в дървени предпазни кожуси, а проводниците в зоната на скелето да се поставят в съо тветни елсктрообезопасяващи средства.
17.     (1) Всички не инвентарни скелета да се изпълняват по индивидуален проект и осигуряват па устойчивост чрез хоризонтални анксрирянс.
(2)     Оразмеряването да сс извършва от проектанта-конструктор в съответствие с предназначението на скелето.
(3)     Хоризонталните подложки, върху които се монтира скелето, да бъдат проектирани и изпълнени по начин, недопускащ надвишаване на конкретно допустимото натоварване на почвата.
(4)    Необходимостта от направата и конструирането па товарни те площадки върху скелето да сс определя с ПОИС или технологична карта.
18.     Забранява се монтирането а скелета върху заледени участъци.
19.    (1) Скелетата да са хоризонтални анкери- раип към сградата или съоръжението на места и по начин на закрепване, определени по проекта - за неннвептарните скелета и по паспорт или инструкция па предприятисто-производнтсл - за инвентарните скелета. Конструкцията, към която сс закрепва скелето, както и връзката на закрепване да е оразмерена да понесе анкерпите усилия.
(2)     Забранява се хоризонталните анкерира- пс на скелетата към корнизи, парапети, тръби, балкони и други издадения части на сградата.
(3)     Устойчивостта на самостоятелно стоящи скелета да се решава от проектанта-конструктор.
20.    (1) Широчината на работните площадки на скелета та да е не по-малко от 2,0 м за изпълнение па зидарски работи, 1,35 м - за мазачески и 1,0 м - за бояджийски и монтажни работи.
(2) При полагане на изолации на тръбопроводи, широчината на работната площадка на скелето да бъде не по-малка от 0,7 м, мерена о г крайния външен ръб на тръбата, до предпазния парапет, при условие, че е разположена симетрично спрямо оста на тръбопровода и 1,5 м - при асиметрично разположение.
21.     Габаритпата височина между два пода от скелето да пс е по-малка от 1,8 м.
22.    (1) Монтажът и демонтажът на скелето, както и преместването на неговите елементи във вертикална посока да се и завършва по правило с товароподемни приспособления (скрипци, полиспасти и др.). Забранява се хвърлянето на елементите от скелето.
(2) По време на демонтажа па скелето всички врати на първия етаж, както и балкопските врати от всички етажи в границите на разглобявания участък да са затворени.
23.    (1) Изкачването и слизането на хора по скеле да сс допуска само по стационарни стълби. Наклонът на стълбите да не надвишава 60 градуса.
(2)     Забранява се качването и слизането на работниците по стойките и паяитите на скелето.
(3)     Площадката, па която излиза стълбата на скелето до всяко ниво, да с обезопасена с парапет от три страни.
24.     Забранява се ползването па ръчни колички за хоризонталио транспортиране на товари по скелета, които не са предпазени и оразмерени за тази цел.

Подвижни скелета
25.     Пътищата за преместване на подвижното скели да са хоризонтирани в надлъжна и напречна посока, а техният наклон да не надвишава допустимия, посочен в паспорта или инструкцията за експлоатацията му.
26.     Подвижните скелета, пътят и средствата, с които се преместват, да се приемат с акт и допуснат за ползване от техническия ръководител на обекта преди да се въведат в действие.
27.     Забранява се преместването (придвижването) на подвижно скеле, ако върху него или под него има хора, материали, инструменти, отпадъци или други, както и при сила на вятъра над 5 м/с.
28.     По време на работа подвижните опори на подвижното скеле да са закрепени неподвижно, а самото скеле да се анкерира към стабилни конструктивни елементи от сградата или съоръжението. При липса на такава възможност скелето да се закрепва с обтегачи.
Люлки
29.     Монтажа, демонтажа и ползването на люлки (повдигащи се окачени скелета) да се извършва в съответствие с паспортните им изисквания след:
-     статичното им изпробване с товар, надвишаващ 50% от номиналния;
-     динамичното им пробно натоварване, надвишаващо с 10% номиналното;
-     15-минутно статично натоварване на приспособленията им за окачване, надвишаващо двукратно номиналното;
-     съставянето на акт от техническия ръководител на обекта за резултатите от изпитанията им при условия, че тези резултати осигуряват безопасността на труда.
30.     Забранява се свързването на съседни люлки с преходни площадки, стълби или каквито и да са други връзки.
31.     Носещите въжета на люлката по време на издигане и спускане да са свободни и предпазени от триене по издадени части на конструкцията.