Инструкция за безопасна работа с трактор

 1.     Управлението на тракторите от всички категории да сс поверява само на трактористи, придобили съответната правоспособност.
2.     Всеки трактор да бъде снабден със здрава кабина, която при обръщането на трактора да не се деформира. Когато кабината не може да издържа без деформация, да се поставя предпазна рама.
3.     (1). В кабината да има седалка за тракториста с еластично устройство за неутрализиране на колебанията и вибрациите и с облегалки и подходящи подлакътници, които да сс разстилат според ръста и теглото му.
(2)    . За придружителя да има спомагателна седалка.
4.     Площадката на кабината и стъпалата за качването в нея да бъда от рифелова ламарина, а дръжките за хващане да са здрави и сигурни.
5.     Работната поза да се регулира със седалката в зависимост от ръста на тракториста.
6.     Кабината да бъде с добро отопление и вентилация, осигуряващи нормален климат за тракториста.
7.     Колесният трактор да има следното осветление:
1.     отпред - два броя предни фарове с къси, дълги и габаритни бели светлини и два броя показатели - посоката на завоите;
2.     отзад - два броя фарове с червени светлини за габарити, за показатели на завоите, стоп- сигнал, а когато се работи с прикачна машина - и фар с къси светлини, когато се използва товарно ремарке, то да бъде снабдено със същите светлини.
8.     Звуковата сигнализация на колесните трактори да се чува минимум на 30 м.
9.     Предното стъкло на кабината да бъде снабдено с чистачка, която да се задвижва с електродвигател, а задното - с ръчно механично задвижване.
10.     На всеки трактор да има огледало за виждане назад.
11.    (1). Спирачната система на тракторите да може да се задейства със сигурност при най- голяма скорост на движение и натоварване на ремаркето в границите на нормалния спирачен път - 3-5 м в зависимост от теглото.
(2). Спирачките на ремаркето да могат да се задействат преди задействането на спирачките от педала на трактора.
12.    (1). Преди излизане на работа с трактор, трактористът е длъжен да проверява състоянието на кормилната и спирчната система и системата за сигнализация. При забелязване на неизправност да уведомява механика и след отстраняването й да излиза на работа. Забранено е движението и излизането на работа с трактор, който има неизправности в посочените системи.
(2). Излизането на трактор от местодому- ването да става само след проверка на техническото му състояние от механика или натовареното лице, който удостоверява с подписа си в мар- шрутната карта, чс тракторът (ремаркето, при- качната машина) е в изправност. Проверяващият механик носи отговорност за пускане в работа или движение на неизправна машина.
13.    (1). Зареждането на трактор да се извършва на определена площадка, обзаведена с необходимите средства: бензиноколонка, ремарке за гориво, смазочни материали и противопожарни уреди.
(2)    . Забранено е обливането на трактор с гориво и смазочни материали. Забранено е разливането на гориво и смазочни материали по площадката за зареждане.
(3)    . При зареждане на трактор двигателят да е изгасен
(4)    . Всеки трактор да бъде снабден с тари- ран горивопоказател. Забранено е да се наблюдава нивото на горивото при запален огън (клечка кибрит).
(5)    . Забранено е да се работи с трактор или друго моторно превозно средство, на които капе гориво от горивната система.
14.     Ремонт и отстраняване на повреди по трактор и прикачна машина се допускат само при спрял аг регат и изгасен двигател.
15.    (1). Пускането на двигателя в ход да става само от тракторист.
(2)    . Хващането на връвта на пусковия двигател да става с два пръсти за клечката. Забранено е навиването на връвта около китката на ръката.
(3)    . Забранено е стоенето на тракториста и па странични лица срещу маховика на пусковия двигател.
(4)    . Забранено е натискането на бендикса при запалването на трактора с ръка. При неизправност за отстраняване на повредата да се извика бригадният механик.
(5)    . Пускането на трактор в движение да става само когато под него или пред него не се намират лица.
(6)     Включването на кардан, задвижващ прикачна машина ,да става само когато е обезопасен надеждно, около него не се намират лица и е подаден сигнал. Включването на шайба за задвижване на прикачни машини да става само когато помощният персонал е по работните си места. Стоенето под и около главния ремък е забранено.
16.     Забранено е изпускането на от работните масла при силно нагрят трактор.
17.     Забранено е използването на колесни трактори с износени грайфери на гумите под допустимите норми.
18.     Всеки трактор да бъде снабден със стан- дартна аптечка, термус за вода, комплект изправни инструменти и приспособления за отстраняване на повреди при работа на блока.
19.    (1). Всеки трактор да има изправно при- качно устройство, а клиновете да бъдат с шплен- тове.
(2). Забранено е привързване на прикачни- те устройства с ремъци, конопени въжета и други въжета, използвани за теглич.
20.    Забранено е трактористите и обслвуж- ващият персонал да работят без работно и специално работно облекло и лични предпазни средства. Работното и специалното работно облекло да бъде грижливо закопчано, да няма развяващи се части (краища), а косите да са прибрани с шапка или забрадка.
21.     При запалване на трактора скоростният лост да се намира в неутрално положение, а ръчната спирачка да е включена.
22.     При запалването на трактор, намираш се на силно наклонена площадка, агрегатиран с ремарке, пред и зад задните гуми да се поставят заглавки, камъни или други.
23.     Забранени са регулиране, поставяне на ремък на вентилатора и отстраняване на повреди, когато двигателят е в движение.
24.     Преди започване на работа с агрегати, трактористът е длъжен:
-     да съгласува с помощния персонал сигналите: тръгвам, спирам, завой наляво и завой надясно;
-     да осигури обратна сигнална връзка от прикачвана към тракториста;
-     да проверява състоянието на тегличите на прикачната машина, тяхното шплентоване;
-     да проверява състоянието на ключалките на ремаркето, на шприглите.
25.     Да се определя площадка за почивка. Забранено е да се почива в зоната па работа на тракторите. За почивка да бъде осигурен фургон или палатка, когато работят повече от два трактора.
(2) Да се осигурява на площадката вода за пиене и за мине. Когато площадката е по-далеч от 2-3 км от населеното място, бригадирът е длъжен да осигури топла храна и превоз на механизаторите.
26.     Забранено е да се работи на площи с наклон, по-голям от допустимия за дадения вид машина от завода-производител;
27.     Забранено е да се отваря капачката на радиатора за контрол на охлаждащата вода при неугасен двигател.
28.     Забранено е да се работи при неизправен или прегрял двигател.
29.     При предаване на смяна напускащият тракторист е длъжен да предупреди сменящия го или механика за неизправностите по тракторния агрегат и да участва в отстраняването им.
30.     Забранено е използването на прикачваните за самостоятелна работа като трактористи, без да има съответната правоспособност.
31.     Забранено е качването и свалянето на предварителните ремъци през време на работа. При стационарни работа предавателните устройства да са оградени.
32.     Наливането на гориво нощем да става при електрическо осветление с ниско напрежение или с джобно фенерче.
33.     Забранено е да се работи с трактор по време на силна буря и мъгла с видимост, по- малка от 25-30 м.
34.     При студено време е забранено двигателят да се подгрява с открит огън. Подгряването да става само с топла вода и пара.
35.     Всеки трактор да бъде снабден с пожарогасител.
36.     При възникване на пожар на трактор е забранено гасенето му с вода. Това да става с пожарогасител, пръс, пясък или с платнище - брезент.
37.     В кабината на всеки трактор да има инструкция - ръководство за устройство и за безопасното му обслужване.
38.     Втори човек в кабината да се вози само когато има определена седалка за тази цел, и то само при транспортни процеси.
39.     Забранено е качването и слизането от трактора и агрегатните машини по време на движение.
40.     Забранено е трактористът да скача то трактор е рама, когато тракторът се обръща.
41.     При деформация на кабина и рама на трактор същите да сс заменят е нови. Забранени са заваряването и поправките на монтираните защитни рами.
42.     Забранено е возенето на лица по тегличи, калници и прикачни машини.