Инструкция за безопасна работа при трошачно-миячии сортировъчни инсталации (ТМСИ)

 1.     Носещите конструкции, върху които се монтират лентите за трошачно-миячни и сортировъчни инсталации, трябва да се изпълнят по предварително изготвен проект.
2.     Разстоянието от крайните точки на габарита на лентата до парапета трябва да бъде най- малко 0,75м. Парапетът трябва да има височина 1 м с бордова дъска (лента) в долния край с височина 15-20 см. Парапетът трябва да има надлъжна междинна преграда (ребро, лента) на височина от пода 55-60 см. Подът на прохода-не трябва да позволява подхлъзване; ако подът е дървен под наклон, трябва да се предвижда наковаване на напречни летви на разстояние 30- 40 см.
3.     Бункерите за непромит материал, когато са в земята, трябва да имат скара отгоре или да бъдат оградени.
4.     Приемателните бункери за промит и сортиран материал трябва да имат наклонени стени и да бъдат оградени. Около тях трябва да се направят пътеки за свободно и безопасно движение на работниците.
5.     Шибърите на бункерите трябва да позволяват свободно, леко и безопасно обслужване и да
бъдат осигурени срещу самоотваряне.
6.     Шибърите на подземните бункери за пълнене на товарни коли или вагонетки трябва да бъдат приспособени за странично отваряне и затваряне.
Забранява се на работниците да ползват шибърите, за да се качват върху транспортните средства.
7.     Под лентите и бункерите трябва да бъдат направени канавки за бързо отвеждане на оттичащата се вода.
8.     Стълбите, водещи до машините, ситата, пясъкомиячната, бункерите и другите работни места трябва да бъдат здрави и оградени с парапет. При случай, когато условията позволяват, стълбите трябва да имат наклон спрямо хоризонта, не по-голям от 50 градуса. Най-малката допустима ширина на стълбите е 600 мм, разстоянието между стъпалата - не по-голямо от 300 мм. Повърхността им не трябва да бъде гладка. В случай чс сс налага използването на вертикални стълби, те трябва да бъдат оградени чрез дъги с радиус, нс по-млък от 350-400 мм, и разстояние между дъгите, не по-голямо от 800 мм. Дъгите трябва да бъдат свързани най-малко с три надлъжни реда. Поставянето на дъгите започва на височина 2,5 м от пода.
9.     До всяка машина трябва да се осигури свободен и безопасен достъп.
10.     Местата за пускане и спиране на машините, проверка на инсталацията, приемане и подаване на материала трябва да бъдат снабдени със сигнална уредба (звукова, светлинна или комбинирана),чиито сигнали да са познати на обслужващия персонал. При таблата за сигнализиране трябва да има табелка с писмени указания за означението в сигнализацията.
11.     Забранява се на обслужващия персонал да слиза в бункерите и да прибутва материала с подръчни средства (лопати, мотики и др.). При- бутването на материала в бункерите или шибърите трябва да става извън бункерите с гребла с дълги дръжки.
12.     Забранява се при цилиндричните сита отстраняването о г пресевната повърхност на паднали чужди тела, големи камъни, буци земя и др. през време на работа. Почистването на пресевната повърхност при плоските сита може да става, ако на работника е осигурена здрава работна площадка, от която с помощта на ръчен инструмент (не се разрешава ръчно почистване) да извършва почистването.
13.     При кофичните, шнекови ге и други елеватори, работещи в затворени кожуси, трябва да се отдели особено внимание на контролните и други люкове, които трябва по време на работа да бъдат затворени.