1. (1) Разтоварването на тръби и тръбни секции по трасето на обекта да се извършва с тръбоклад на местата, определени с ПОИС или РПО- ИС.
(2) Придвижването на тръбоклад покрай траншеята да се извършва извън пределите на призмата на естественото срутване на почвата, но не по-малко от 2 м от откос са на траншеята.
(3) Тръбите, тръбните секции и заварените възли да се разполагат покрай изкопа на разстояние нс по-малко от 1,5 м от ръба на изкопа до близката страна на тръбите и да се полагат на уплътнен терен върху дървени подложки, при осигуряване срещу самоволно претъркаляне.
2. Забранява се освобождаването по монтажния механизъм, както и от всякакъв вид укрепвания преди тръбите или тръбните секции да са стабилно установени.
3. При сглобяването и разглобяването на елементи с цилиндрична форма или на отделни техни звена да се вземат мерки срещу претъркаляне.
4. (1) Почистване дъното на траншеята от срутилата се почва се извършва преди спускането на тръбопровода в нея.
(2) Ако срутването на почвата е станало по време на полагането на тръбопровода, почистването на траншеята да се извършва без освобождаване на тръбоклада, след полагане на напречни греди под тръбопровода, краищата на които лежат върху бермите на разстояние не по-малко от 1 м от ръба на термата.
(3) Работите по предходната алинея да се извършват под непосредственото ръководство на техническия ръководител или определено от него лице.
5. Монтажът на тръбопровода с диаметър над 900 мм да се извършва въз основа на проект за монтажа им, като неразделна част от ПОИС, включващ изискванията по БХТПО при конкретните условия.
6. Полагането на тръбопроводи под въздушни електропроводи а се извършва по индивидуален монтажен проект като неразделна част от ПОИС.
7. (1) Забранява се заваряването на тръби и тръбни секции, които са в нестабилно положение.
(2) При заваряването на тръби на терен, краят на заваряемия тръбопровод да се подпира на инвентарни опори с височина не по-малко от 0,5 м, а подготвената за заваряване към него трябва да се подава за стиковане и се поддържа, неподвижно от тръбоклад до пълното полагане на заваръчния шев.
(3) Забранява се влизането на хора в тръбопроводи за изпълнение на заваръчни работи с диаметър до 900 мм, а над 99 мм да се спазват изискванията на т. 5.
8. При заваряване на тръбопровод, положен в траншея да се спазват следните изисквания.
(1) Под мястото на заварката да се изкопава яма с размери 1,20/1,20 м дълбочина нс по- малка от 0,5 м.
(2) Центроването на тръбата към тръбопровода да се извършва с тръбоклад, като свободния й край сс направлява посредством въже от работник, намиращ се извън траншеята.
(3) Слизането в траншеята да става по инвентарна стълба в близост до заваряемите шевове.
(4) Забранява се движението на хора между тръбите и откоса на траншеята.
(5) Забранява се едновременното изпълнение на електро- и газозаваръчни работи в траншеята, ако разстоянието между тях е по-малко от 10м.
9. Работното място на заварчика да е защитено от слънчеви лъчи при температура на околния въздух над плюс 30 С, как го и от валежи или силен вятър чрез навес, палатки, чадър и други подобни.
10. Забранява се престоят на хора за почиване, хранене и други от страната на възможното претъркаляне на складирани тръби по наклонени терени, независимо от взетите мерки за стабилизирането им.
11. При монтаж на тръбопроводи в близост до кабели, проводници или шини, началника на строителния обект сс задължава да вземе необходимите мерки за защита на работниците от попадане под напрежение, както и за предпазване и на самите инсталации от повреждане.
12. Забранява се монтажът на детайли и възли от тръбопроводи-към действащите такива, както и превключването (присъединяването) на същите към временни тръбопроводи или други действащи системи, без писменото разрешение от главния изпълнител и инвеститора.
13. Забранява се оставянето на инструменти, материали и други предмети в тръбопровода след приключване на работната смяна.