1. При превозване на кислородни и други бутилки със сгъстен газ те трябва да сс поставят в легнало положение, а вентилите им да са насочени назад или встрани на автомобила.
2. При превозване па бутилки кислород или друг газ в два или повече реда, между редовете се поставят подходящи подложки в гнезда (метални не се допускат), ако на бутилките липсват каучукови пръстени.
3. При топло време бутилките трябва да се покрият с брезент, за да сс избегне прякото им нагряване от слънчеви лъчи.
4. Превозването на бутилки заедно с други товари в едно и също превозно средство се забранява.
5. При превозване на взривни материали, водача и товарачите трябва предварително да бъдат инструктирани за безопасна работа с взривни материали.
6. При бури, придружени е гръмотевици, автомобилите, превозващи взривни вещества, не трябва да спират на открито поле под единичните дървета, а да се избират по-ниски и защитени места.
7. При забелязване на огън или пожар автомобилът е взривни материали трябва да бъде спрян на разстояние най-малко 500 м от мястото на огъня или пожара, до тяхното изгасяваме.
8. Забранено е превозването на отровни вещества заедно с хранителни продукти и фуражи.
9. Отровните вещества, превозвани с автомобили, трябва да са с изправна опаковка, с етикети и надписи "отровно", "пази от удар", "не обръщай" и др.
10. При превозване на киселини, сода каустик и течни химикали в бутилки, те трябва да се поставят прави в каросерията и да се укрепят здраво.
11. Забранява се престоя на шофьора в кабината на автомобила, когато той се натоварва с
багер или кран.
12. При засипване на ями, изкопи, дерета и др. автомобилите, натоварени със земна маса не трябва да се приближават по-близо от 1 м от брега.
13. Забранява се ремонта и прегледа на автомобила през време на товаренето.
14. При извършване на превоза товара трябва да бъде добре подреден, а при превозване на товари, които трябва да бъдат защитени, се опаковат с брезентови платнища.
15. Забранява се превозването на бокспалети и палети с товар върху автомобили без странични капаци (трунчийски карусерии). Превозването на бокспалети и палети трябва да става само с товарни автомобили, които имат странични надстройки на страничните капаци.
16. Водача на автомобила е отговорен за пра- внлното подреждане и натоварване на товарите и за тяхното укрепване.
17. Превозването на бензин и други горива се допуска в специални цистерни, които при пълненето или изпразването им да сс заземяват посредством забиване на острието на зазсмително- то въже в земята.
18. Превозването на прахообразни товари в насипно състояние в открити автомобили каросерии трябва да се извършва, като товарът се покрие с брезент.
19. Каросериите на автомобилите, предназначени за превозване на дългометрови товари, трябва да бъдат без странични капаци и да имат самоснемащи сс клемии или подвижни такива.
20. При превозване на объл дървен материал (дълъг повече от 4 м) автомобила и каросерията трябва да бъдат снабдени е метални зъбчатки, непозволяващи изместването на материала встрани напред или назад при движение на автомобила.
21. Колетите при натоварването им в автомобили трябва да се нареждат на устойчиви фигури, а при разтоварването същите да се вземат стъпаловидни с оглед да не се срутят.
22. Стифирането на товарите в бъчви, варели и др. в автомобила на няколко реда се извършва чрез търкаляне на товара по наклонена повърхност (преносими рампи). Варелите, гюмовете и др. е течно съдържание сс нареждат със запушалките или капаците нагоре като всеки ред се нарежда на подложки от дъски, а последните редове се подклинват.
23. След разтоварването на автомобилите, в които са се превозвали мокросолени или сухосо- лсни кожи, кости, животински косми, кожухарски кожи, вълна на и др. суровини от животински произход, последните задължително се ди- зенфекцират напълно, след което се измиват е вода и се почистват с парцали.
24. Преди потеглянето на автобуса от автоспирката или автостанцията, водачът е длъжен
да затвори вратите.
25. Отварянето на вратите на МПС по време на движение се забранява. Същите се затварят по време на пътуване, а се отварят когато автомобила е напълно спрян.
26. Когато се наложи спирането па автомобила по наклонен път, водача е длъжен:
а) да спре работата на двигателя;
б) да включи на скорост;
в) да затегне ръчната спирачка;.
г) да подклини колелата с клинове.