Инструкция за използване на дихателни апарати

 

1. За какво служат?

Дихателните апарати са устройства, различни от предпазните средства за дихателните органи, и са предназначени само да помагат на лица, които имат затруднения. Дихателните апарати не са предназначени за обща употреба като средство за предпазване от изпарения или газове.

Дихателни апарати се предоставят на лица, на които е възможно да се наложи да влизат на места в ограничени пространства (ако зоната се счита за безопасна). Такива ограничени пространства има основно на плавателни съдове, но могат да се срещнат и на сушата, напр. летищни тунели. Това са зони, в които съдържанието на кислород може да е недостатъчно (или прекомерно), или в които има запалими или токсични изпарения.


Помнете! Дихателните апарати не се предоставят, за да работите в опасни атмосфери.

Дихателните апарати се предоставят, за да ви помогнат да напуснете ограниченото пространство по безопасен начин, ако оборудването за мониторинг на газове укаже проблем с атмосферата. Дихателният апарат ще ви помогне също така да поддържате живота си, ако изпаднете в затруднено положение в ограниченото пространство, докато бъдете спасени от службите за спешна помощ.



2. Какви видове съществуват?

Широко се използват два отделни вида дихателни апарати.
  • Авариен животоподдържащ апарат (ELSA): Това е устройство, което се носи лесно, поставя се бързо и осигурява въздух за кратко време, така че носещото го лице да може да избяга. Състои се от бутилка (цилиндър), съдържаща въздух за дишане за 10 – 15 минути. Бутилката се прикрепя към качулка с помощта на шланг (маркуч) с въздух. Устройството лесно се издърпва над главата и е подходящо за носене от най-различни лица, в т.ч. лица с брада и очила. Качулката е много по-лесна за поставяне в сравнение с традиционната маска за лице, която обичайно се използва при другите дихателни апарати. Трябва да носите апарата, когато работите в ограничени (затворени) пространства.
    Помнете: налягането в кислородните бутилки не трябва да се допуска да спада под 180 бара. Бутилките на ELSA трябва да бъдат пълни поне на 80 %.

  • Животоподдържащи апарати: Те се състоят от:
    • три бутилки със сгъстен въздух, всеки за по 45 минути, с регулатор и устройство за наблюдение на подаването на въздух,
    • 60 метра маркуч за сгъстен въздух, с 30 метра резервна дължина при нужда, плюс макара за маркуча,
    • маска за цялото лице и каишка,
    • „Y“ разклонение, което да позволи свързването на реанимационното оборудване към маркуча за сгъстен въздух, както и
    • напълно автоматизиран комплект за реанимация.
  • Този апарат е предназначен да ви поддържа живи в спешен случай. Ако сте затворени или наранени и сте на място в ограничено пространство, обучен колега би могъл да ви помогне, като използва това оборудване.
Освен от апарат за дишане може да имате нужда също така от конструктивно безопасен фенер, предпазни ремъци, спасителни въжета и въжета за локализиране, които се използват в ограничени пространства, заедно с оборудването за мониторинг на газове.



3. Как се използват те?

Не бива да използвате никой от дихателните апарати, докато не преминете медицински преглед и успешно завършите курс на обучение.

Трябва да потърсите повече информация от вашата национална администрация относно обучението, медицинските прегледи и как се използват дихателните апарати.

Не бива да използвате дихателен апарат, ако имате брада или ако обикновено носите очила — това е така, защото лицевата част трябва да прилепва херметически.



4. Какви са техните ограничения?

Дихателният апарат е предназначен единствено да ви поддържа жив, докато излезете от ограниченото пространство или докато службата за спешна помощ успее да ви изведе навън. В никакъв случай не трябва да продължавате с претърсването, докато носите дихателен апарат.

Не предприемайте спасяване на колеги, които са затворени в ограничено пространство — това е работа на службите за спешна помощ.



5. Какви грижи се полагат за тях?

Инспекция и поддръжка: в националното ви законодателство са обхванати процедурите за изпитване и проверка на всички видове дихателни апарати. Основните изисквания са:
  1. оглед на лентите, лицевата част, клапаните и цилиндрите;
  2. проверки на налягането в цилиндрите;
  3. проверки на обемния разход и на качеството на въздуха, с който е зареден „спасителният“ апарат.
Всички тези проверки трябва да се извършват поне веднъж месечно. За оборудването може да бъде сключен договор за поддръжка. За допълнителна информация се свържете с вашия отговорник за оборудването.

Водене на отчетност: в дневник записвайте всеки направен щателен преглед и всяко изпитване, включително:
  • име и местоживеене на лицето, което отговаря за оборудването,
  • данни за оборудването и за отличителната му марка/номер,
  • наименованието на производителя,
  • дата на проверката и името и подписа на лицето, което я е извършило,
  • състоянието на оборудването и всички установени дефекти, както и
  • (само за аварийните животоподдържащи апарати — ELSA) налягането на въздуха в цилиндрите.
Отчетността може да се води във всякаква форма, но трябва да е на разположение за инспекция от всеки, който желае да я види. Записите следва да се съхраняват за период от пет години.

Предпазни ремъци, спасителни въжета и въжета за локализиране: преди употреба проверете по външния вид за признаци на износване или стареене. След употреба почиствайте спасителните въжета и въжетата за локализиране в съответствие с инструкциите на работодателя.

Презареждане на бутилките: след като бутилката е бил използвана, независимо за колко дълго, тя незабавно трябва да бъде извадена от употреба и презаредена. Това важи както за ELSA, така и за животоподдържащите апарати.