ИНСТРУКЦИИ ЗА БЕЗОПАСНА РАБОТА НА ФРЕЗА

1. На работа се допускат само лица, които са:
- навършили 18 години;
- преминали медицински преглед;
- преминали начален инструктаж и инструктаж на работното място.
2. Работниците трябва да познават добре експлоатационната инструкция за работа на съоръжението и стриктно да я спазват.

3. При работа да се ползват специални работни облекла и лични предпазни средства, съгласно разработения от фирмата списък.
4. Преди започване на работа фрезистът е длъжен да провери изправността на фрезата, наличието на предпазните средства, осветеността и когато се убеди в годността им, да пристъпи към изпълнение на трудовия процес.
5. При наличие на неизправности да уведоми прекия си ръководител и техническото лице, задължено да извършва ремонти.
6. При работа с надлъжно подаване на масата, фрезистът трябва да затяга добре плъзгачите на напречните и вертикалните направляващи, за да се повиши стабилността на машината.
7. При поставяне на фрезера, да се провери за пукнатини по него и да се осигури правилното му поставяне.
8. Ключовете за затягане на режещи инструменти, които имат конусна опашка, да се свалят преди пускане на машината в ход.
9. Строго да се спазва правилното закрепване а ножчетата към фрезовите глави.
10. Да се закриват със сигурни и удобни при работа ограждения пространствата около ножовата глава, в които не става контакт с обработвания материал.
11. Ръкохватките за ръчно придвижване на работните маси да не се въртят при включено автоматично подаване.
12. За да не се получат по-големи от допустимите вибрации и удари при работа, шпинделът с режещ инструмент да бъде добре балансиран.
13. Размерите на ключовете за навиване на гайки да бъдат стандартни. Забранява се затягането на гайките, закрепващо режещия инструмент с удари на чук, с друг чук и други предмети.
14. През време на работа да се ползват предпазни екрани, когато има силни изхвърляне на стружките и при заточване на режещи инструменти.
15. Почистването да се извършва със специални приспособления: малки метлички, четки и други. Забранено е почистването да става с ръка.
16. При работа с тежки обработваеми детайли над 16 кг. да се ползват подемни устройства или помощта на друго лице.
17. Измерването на размери по обработваемия детайл да се извършва само след окончателното спиране движението на машината.
18. Не се допуска охлаждането на режещ инструмент да става с намокрени конци.
19. Забранени са всякакви манипулации като почистване, смазване, ремонтиране и др. по време на движение на фрезата.
20. Да не се работи с ръкавици на фрезата. Допуска се изключение само тогава, когато се прави смяна на режещия инструмент и то при спряна машина.
21. Да се създава добра организация на работното място – да не се разхвърлят обработваните детайли около фрезата, да се подреждат инструментите необходими за работа и др.
22. Забранена е работата на фрезовите машини с износени, затъпени или негодни режещи инструменти.
23. Да се осигурят подходящи елементи на съставните режещи инструменти (ножови глави, сглобяеми фрези и др.), които да възпрепятстват самоволното освобождаване или изхвърляне на някоя режеща част.
24. Транспортирането и пренасянето на инструменти на фрезмашината да става само когато са поставени в касетки или калъфи.
25. По време на работа фрезистът е длъжен да стои встрани от посоката на силно хвърчащите стружки.
26. След приключване на работа, фрезата да се спре от движение и да се изключи от захранване с ел. ток. Да се извърши почистване, смазване, подреждане около фрезата, а отпадъците да се изхвърлят в опделедните за тази цел места.