Инструкция по безопасност на труда при студена обработка на металите (струг, фреза, шепииг, хобел, бормашина, ножовки)

 
I.    Общи изисквания.
1.     Доставените машини, съоръжения, екипировка и инструменти да сс придружават от паспорт, в който да има раздел с пълни данни по безопасността и хигиената на труда и противо- пожарната охрана.
2.     Машините, на които сс обработват метали, образуващи прах, газове, пари и други вредности, да имат местни аспирационни уредби.
3.     Машините, намиращи се в експлоатация, да имат експлоатационни документи и да са технически изправни.
4.     Машините и съоръженията в поделенията да се използват само за операции, за които са предназначени.
5.     фундаментите на металорежещите машини да са здрави и виброизолирани, да нямат контакт със стените и носещите колони на сградите.
6.     Машините, работещи на полуавтоматичен или автоматичен режим, да имат стружкоотвеждащи устройства.
7.     Движещите се части на машините и съоръженията, разположени на височина, по-малка
от 2,5 м от нивото на пода, и достъпните части, разположени на по-голяма височина, да са закрити или обезопасени чрез плътни кожуси или предпазни мрежи с размери на отворите не повече от 10 по 10 мм.
8.     Винтовите съединения на машините да са надеждно осигурени срещу самоотвиване със средства, отговарящи на съответните стандарти и нормали, като преди работа се проверява сигурното им затягане.
9.     Противотежестите на вертикално разстър- гващите и на други подобни машини да са в корпуса на машините, да са затворени в тръби или спуснати под нивото на пода, без да излизат над него при движение.
10.     Обработваните детайли върху металорежещи машини с непрекъснато действие (еднош- пинделни и многошпинделни стругови полуавтомати, каруселно-фрезерни и рсволверни стругове и многопозиционни агрегатни машини и с роторни полуавтомати) да могат да сс поставят бързо и удобно, сигурно и лесно да се закрепват и притискат.
11.     Забранено е включването на главното движение на машините при несигурно закрепена заготовка или детайл, приспособление и режещ инструмент.
12.     Ваните (машините) за миене да имат ефективно работещи аспирационни уредби, предпазни щитове и канали за източване на замърсените течности.
13.     Машините и съоръженията, имащи системи, работещи под налягане, да са съоръжени с контролни уреди и предпазни устройства.
14.     Устройствата за спиране и пускане на машините да имат ясни и четливи надписи, които да определят предназначението ми.
15.     При педално или лостово управление на машините и съоръженията да има защитни ог- раждения и блокировки, непозволяващи случайно натискане на лоста или педала.
16.     Когато управлението на машините и съоръженията се провежда посредством повече от един лост, бутон, педал или ръчка, разположени в непосредствена близост един до друг, да има предвидени устройства, изключващи възможността за непоследователно задействане агрегатите на машината.
17.     Забранена е работа при наличие на недопустими хлабини, неуспоредност и неперпенди- кулярност на направляващите части на машините към направлението на работното движение на машините.
18.     Забранена е работа с машини, на които кон- сгруктивно предвидените предпазни устройства срещу претоварване липсват или са неизправни.
19.     Конструкцията на пусковите устройства (пускови бутони, педали, дръжки, лостове за управление и др.) и спирачките да осигуряват бързо включване и изключване на машините и да предотвратяват самоволното и случайното им включване на работен ход.
20.     Конструкцията и разположението на аварийните изключватели и бутони за дистанцион- но управление на машините, автоматичните линии и уредби да осигуряват възможността да се използват от всяка работна позиция.
21.     Машините и съоръженията с работни места, възли и части, на височина над 1,5 м да имат площадки и стълби съгласно изискванията на БДС.
22.     Металните корпуси (кожуси) на електрическите машини и съоръжения да са електроо- безопасени.
23.     Когато придвижващите се части от електрическите инсталации на машините не могат да се вкарват в несгъваеми защитни тръби, да се вкарват в гъвкави защитни тръби.
24.     Проводниците, свързващи пулта за управление с машината и слектрошкафа, да са прокарани в защитни тръби от подходящ материал.
25.     Електродвигателите, слектроапаратурата и електроинсталациите на машините да са защитени от механично повреждане и попадане върху тях на масла и охлаждащи течности.
26.     Вратите на електрошкафовете и капаците на електрическите табла да имат блокировка, която при отваряне автоматично да изключва напрежението.
27.     Машините и съорт>женията да имат комбинирано осветление, което да отговаря на изискванията на действащите Санитарно-хигиенни норми за изкуствено осветление.
28.     На механичните и хидравличните преси, пресножицитс, огъващите машини и други да се поставят осветителни тела под наклон спрямо работната повърхност, закрепени под горната част на тялото с помощта на шарнирна стойка отляво на работника или двустранно на него. Те трябва да осигуряват минималната осветеност на работна повърхност, не по-малка от 60 лукса.
29.     Обезвъздушаването на хидравличните уредби да става автоматично или ръчно чрез кранове, разположени в най-високите точки на инсталациите, а източването им да се осъществява в най-ниските точки.
30.    (1) Когато в хидросистемата работят няколко хидроагрегата, да има устройство за изключване (рссп. включване) на всеки хидроагре- гат поотделно.
(2) Между хидроагрегатите и машините, обслужвани от тях, да има двустранна блокировка на пусковите устройства.
31.     Помпите към хидравличните уредби да са центровани, стабилно закрепени към фундаментите, снабдени с предпазни капаци и обезшумени.
32.     В местата, където става зареждане на помпите, източване и обезвъздушаване на инсталациите, да има отточна канализация.
33.     Забранена е експлоатацията на тръбопроводите при:
-     повишаване на налягането над допустимото;
-     поява на течност (течове) по стените на тръбопроводите или по заваръчните шевове;
-     деформация на тръбите в отделни участъци или при поява на пукнатини и други, които могат да предизвикат аварии и злополуки.
34.     За намаляване на шума и вибрациите на машините:
-     да се употребяват амортизационни подложки;
-     сигурно да се затягат машините към фундаментите;
-     максимално динамично да се уравнове- сяват движещите се части;
-     да се намаляват трептенията на възвратно-постъпателно движещите се части;
-     да се намаляват монтажните хлабини до оптимални граници;
-     да се намаляват колебанията на подвижните части;
-     да се употребяват кожуси е вътрешна изолация от шумозаглушителни материали и въз- душна междина от 80 до 120 мм.
35.     Системите за мазане, хидросистемите и пневмосистемите на машините да имат изправни манометри, контролни уреди и блокиращи устройства към тях.
36.     Конструкцията, поддържането и обслужването на въздушните компресори и въздухопроводите и устройствата към машините да отговарят на изискванията на Правилника за технически надзор на съдовете, работещи под налягане - 1969 г., и Правилника по безопасността на труда за въздушни компресорни инсталации и уредби - Д-0П014.
37.     (1) Движещите се части и механизми, опасни зони и др. на машините, да се ограждат.
(2) Конструкциите на ограждащите устройства (предпазители, щитове, кожуси, прозрачни екрани и др.) да са достатъчно здрави, леки и да не пречат при работа, поддържане и почистване на машините.
38.     В зависимост от конкретните условия от- . варящите се и снемащите се прегради (капаци, щитове и др.) да се осигуряват срещу самоволно отваряне по подходящ начин.
39.     Между зоната на рязане и работещия на машината да има прозорци от прозрачен материал с необходимата здравина, предпазващи от стружки и счупени парчета метал.
40.     Отварящите се ограждения (екрани, капаци и др.) да се блокирват по подходящ начин от устройствата за пускане и спиране на машината, като се изключва възможността за работа на машината при отворени ограждения.
41.    (1) При монтиране на новодоставени машини и при липса на конструктивни ограждения ръководителите са длъжни да създават такива ограждения, съобразени с конкретните условия.
(2) Когато поради обосновани съображения не могат да се монтират специални предпазни устройства, да се ползват подвижни.
42.     Капаците на сменните зъбни колела, ре- мъчните и верижните предавки да са подвижни и да имат изправни и сигурно действащи ключалки.
43.     Краищата на водещите валове и винтове да са оградени с неподвижни капаци, а останалата им открита част да е обезопасена с предпазни телескопични устройства или от тип Хармоника .
44.     Приспособленията по металорежещите машини, ползващи се за покриване на детайлите в процеса на обработката им, да имат сигурни закрепващи устройства.
45.     обработваните детайли и приспособления, с маса над 16 кг, да се поставя и снемат от машините и транспортните средства посредством повдигателни механизми, като кранове, повдигателни платформи, телфери, подвижни ролкови маси и др.
46.     Повдигателните механизми към машините да имат приспособления, които да осигуряват добро захващане, удобно и безопасно повдигане и поставяне на детайлите и приспособленията върху машината.
47.     Спомагателните приспособления за повдигателните съоръжения, които са предназначени да обслужват отделни работни места и машини, да се съхраняват, изпробват и използват по установените правила.
48.     Конструкцията на приспособленията да осигурява пълна безопасност, когато работникът слага, закрепва, освобождава и снема обработваните детайли и инструменти от тях.
49.     Освобождаването на закрепващите приспособления, детайлите и режещите инструменти да става посредством подходящи инструменти при спряна машина.
50.    (1) Забранено е почистването па инстру ментите по време на движение на машината.
(2) Забранено е почистването на режещите инструменти без приспособления.
51.     Приспособленията за установяване и закрепване на детайлите и възлите при механичното обработване да имат сигурни захващащи устройства.
52.     Притискащите части на приспособленията, които се използват за непрекъсната обработка (когато изделието се слага в приспособлението без спиране на машината), да са разположени в безопасната зона на инструмента.
53.     Конструкцията на приспособленията да не пречи на стружките свободно да излизат и удобно да се отстраняват от тях и да не представлява препятствие за почистването на металорежещата машина от стружки.
54.     Приспособленията за механично закрепване на детайлите да се затягат по посока,
обратна на движението на инструмента.
55.     Електромагнитните патронници, електро- затегачите и електромагнитните маси да имат блокиращи устройства, които да изключват машините при прекъсване на токозахранването им-
56.     При закрепване на обработваните детай- , ли в пневматични и хидравлични приспособления да се предвиждат блокировъчни устройства, недопускащи освобождаването на детайлите при падане на налягането в съответната магистрала.
57.     Органите за управление на механизираните пневматични, хидравлични и електрически приспособления да се разполагат така по корпусните елементи на приспособленията или на металорежещите машини, че да се изключва възможността за неволно и нежелателно включване или изключване.
58.     При механично обработване на дребни детайли да се използват механизирани средства за смяна на детайлите (бункери, механични ръце и др.) във всички случаи, когато смяната на детайлите води до опасност от злополуки или до прекомерна умора на обслужващия персонал.
59.     Редовната експлоатация на екипировката • да започне само след нейното приемане от комисия и след разучаването на инструкциите за експлоатация.
60.     Забранена е работа е неизправни, неподходящи или затъпени режещи инструменти.
67. Забранено е ползването на режещи инструменти и приспособления с подбити или износени конусни опашки.
62.     Забранено е да се обработват детайли, които надвишават допустимите максимални размери и обем, регламентирани в експлоатационните документи на съответната металорежеща машина.
63.     Забранена е работа при режими на рязане, довеждащи до изгаряне на стружките.
64.     Забранено е пускането на машините в действие, когато на подвижните им части и приспособленията, режещите инструменти, огражде- нията или други места се намират монтажни или контролно-измервателни инструменти (ключове, чукове, шублери, индикаторни часовници и ДР-)-
65.     Лентите, дисковете и машините да сс почистват и смазват, когато са в покой и сигурно изключени от електрическата мрежа.
66.     Забранено е ползването на сгъстен въздух за почистване на заготовките, машините, облеклото на работниците и на работните места.


II.    Ръчни инструменти
67.     Пневматичните ударни инструменти да са снабдени с приспособления, непозволяващи изхвърляне на ударната част.
68.    (1) Ремонтът на пневматичните инструменти да се извършва централизирано и съглас- но инструкция от завода-производитсл на инструмента. Качеството на ремонта да се проверява.
(2) Забранено е да се извършва ремонт на инструментите по производствените работни места.
69.     Захранващите пневматични инструменти въздуховоди да издържат на съответното налягане на въздуха без видими промени в напречно сечение. Съединенията по между им, към инструмента и към въздухоизточника да се осъществяват само с шуцери или нипели с изправни резби.
70.     Капачките на пневматичните инструменти в затворено положение да не пропускат въздух, при освобождаване на управляващата ръчка да затварят бързо, а при натискане - лесно да отварят притока на въздуха.
71.     Непрекъснато изпълняваните операции с пневматични ударни инструменти да се извършват в отделно помещение или отделно работно място, оградено с преносими или стационарни звукоплоглъщащи екрани с височина в зависимост от обработваното изделие, но не по-малка от два метра.
72.     Когато се работи на метални конструкции, в затворени съдове, шахти, на влажни и др. места от подобен характер, да се използват личните предпазни средства (гумени ръкавици, диелектрични галоши и др.) независимо от това, че електрическите инструменти работят със съответно ниско напрежение.
73.     Ръчните електрически инструменти да се съхраняват на сухо място и в изправно състояние.
74.     С пневматични и електрически инструменти да работят само обучени и получили инструктаж по безопасност на труда работници е квалификация, не по-малка от втора квалификационни група по ел. безопасност.
75.     Електрическите и пневматичните инструменти да имат паспорт, да се проверяват от квалифициран персонал, който да вписва резултатите от проверката в специален дневник.
76.     Забранено е да се работи е неизправни, изхабени и несъответстващи за работата ръчни инструменти. За изправните инструменти в складовете да има специално място.
77.     Шлосерките и ковашките чукове да имат леко изпъкнало (сферично) чело, да не са подбити, изкривени, да нямат пукнатини и наклеп, да са здраво закрепени към дръжките.
78.     Дръжките на ръчните инструменти да имат гладка повърхност, да не са подбити и да са изработени от твърд и жилав дървен материал или от подходящ пластмасов материал.
79.     Забранено е да се правят дръжки от суров материал, хвойна или други крехки дървени материали.
80.     Дължината на дръжките на шлосерските чукове да е от 300 до 400 мм, а на ковашките чукове - от 450 до 900 мм в зависимост от теглото на чука.
81.    (1) Инструменти, имащи заострени краища за набиване на дръжките, като пили, ножовки и др., да имат дръжки, съответстващи на размерите им и с бандажни пръстени.
(2) Забранено е да се работи с пили, ножовки и др. без дръжки.
82.     Ударните ръчни инструменти, като цент- ри, пробои и секачи, да нямат пукнатини, отчуп- вания и побитости.
83.     Дължината на секачите да не е по-малка от 150 мм, като изтеглената им част е от 60 до 70 мм, режещият ръб да има права или леко изпъкнала форма.
84.     Работниците, работещи с ударни инструменти, при които може да отхвръкне отрязана иЛи отчупена част, да са снабдени с предпазни очила.
85.    (1) Гаечните ключове да съответстват на гайките и на болтовите глави, да не са пукнати, подбити, разтворени, да нямат отчупени части, сглобяемите да бъдат здрави в подвижите си челюсти.
(2) Забранено е да се удължават рамената на ключовете с тръби и други предмети, без да са предприети мерки за фиксиране на удължаващото устройство към ключа и тариране.
86.     Острието на отвертките да бъде с дебелина, осигуряваща плътното им в лизане в проре- зите на винтовете. За различните по широчина прорези на винтовете да се ползват различни отвертки.
III, Монтажно-ремонтни работи
87.     До мястото на монтажа машините да се транспортират със съответните транспортни средства и подемно-транспортни съоръжения, като се спазват изискванията по безопасността на труда.
88.     Монтажът на машините да се извършва по съответните монтажни чертежи, техническите изисквания в тях и върху предварително направен фундамент.
89.     Помещенията за ремонт да са съоръжени със стелажи за съхранение, вани за измиване и места за почистване на детайли и възли.
90.     Широчината и дължината на работните площадки да не са по-малки от широчината и дължината на ремонтираните машини или съоръжения, увеличени с 1,2 м.
91.     Преди да се ремонтират, машините да се привеждат в неработно положение.
92.     Преди започването на ремонтните работи машините да се изключат от захранващите енергийни източници, и от инсталациите, които работят под налягане, като се предприемат мерки за предотвратяване на случайното им включване.
93.     При изпълнение на ремонтните работи да се спазват правилниците и инструкциите по безопасността на труда, свързани с ремонтната дейност.
94.     Непосредствено до (върху) пусковите устройства (бутони, ръчки, лостове и включватели) да са поставени забележими, кратки и ясни предупредителни надписи, табели и знаци за предназначението им.
95.     Преди започване ремонтните работи по машините, да се спазва следното:
-     да сс проверява изправността на ремонтните инструменти и приспособления. Забранено е използването на негодни и неизправни инструменти;
-     да се освобождава достатъчно място около машините за ремонт.
96.     Повдигателните съоръжения да имат товароподемност, надвишаваща масата на машината или масата на най-тежкия възел, когато машината сс транспортира в разглобен вид.
97.     При повдигане и снемане с кран машината да запазва хоризонталното си положение.
98.     Машината да се повдигне най-напред на 100-150 мм от пода за да се проверят връзките по захвата.
99.     Забранено е повдигането и снемането на машината да стават с тласъци, сътресения и удари.
100.     Тежки, или голямогабаритни детайли да се вдигат, преместват, товарят или носят от хора под контрола на прекия ръководител.
101.     На отделни работни места (машини), където се ремонтират детайли и възли с маса над 16 кг, да се поставят повдигателни съоръжения, обезопасени и снабдени със съответните приспособления за захващане.
102.     Ремонтът на машините, инструментите и екипировката да се осъществява от лица, добре запознати с ремонтните документи.
103.     Текущите ремонти и периодичните регламентни прегледи да стават по предварително съставени графици и инструкции.
104.     Извършването на основни ремонти на машините и екипировката да става по одобрен от ръководството план, съдържащ подробен раздел по безопасността, хигиената на труда и иро- тивопожарната охрана.
105.     Преди извършването на ремонт на екипировката тя да бъде демонтирана и поставена на подготвена за целта площадка.
106.     Когато е необходимо и възможно да бъдат направени малки поправки и корекции върху екипировката без демонтаж, да се създават и изпълняват условията за безопасна работа.
107.     Контролът по изпълнението на подготвителната работа за безопасно извършване на ремонтите и текущият контрол при тяхното изпълнение да се възлагат със заповед на техническо лице.
108.     Разглобените големи възли и обемисти части на машината да се вдигат, транспортират и свалят чрез специални маси и подемно-транспортни съоръжения.
109.     При преглед и ремонт на части, разположени на височина над 1,5 м, машините да са снабдени със стационарни площадки и стълби.