Инструкция за ползуваие на фургони като канцеларии, складове, битови помещения и за други цели

 За недопускане на нещастни случаи и пожари при използуване на фургони да се спазва следното:

I. Подготовка на фургоните за транспортиране.
1.     Да се откачи кабела, захранващ фургона с електроенергия от разпределителното табло и за- земителния проводник от заземителния кол.
2.     Да се укрепят мебелите, отоплителните печки и други, за да не се разместват при транспортиране. Да се затворят прозорците и да се заключат вратите.
3.     Да се демонтира входното стълбище.
4.     Да се провери годността на гумите за транспорт.
5.     Да се проверят нитовите, волтовите и винтовите съединения.
6.     Да се прикачи теглича към теглилното превозно средство.
7.     Да се освободи спирачката за паркиране.
8.     Да се прикачат въздухопровода на спирач- ната система и проводниците на спирачната инсталация и да се изпробва изправността им.
9.     Да се провери изправността и сигурността на ходовата част, спирачната система и спирачната инсталация.
10.     фургоните с ходова част на шейна да се товарят и транспортират върху превозни средства като извънгабаритен товар. Същите да се привържат и укрепят здраво към превозното средство.

II.     Подготовка на фургоните за ползуване
1.     Да се подбере равнинна хоризонтална площадка за поставяне на фургоните.
2.     Да се разединят проводниците на сигнал- ната инсталация, въздухопровода и теглича от теглителното средство и се монтира входното стълбище.
3.     Да се захранят фургоните с електроенергия, като се спазват стриктно правилата по техника на безопасността и противопожарната охрана.
4.     Захранващия кабел трябва да бъде монтиран по височина най-малко на 2. 5 метра над работното място, над 3. 5 метра при преминаване на преходи и над 6 (шест) метра над пътища и местата, където преминават строителни машини.

III.    Изискване по техниката на безопасността
1.    Преди да се захранят фургоните с електроенергия:
а) да се извърши заземяване на същите. Заземяването да се изпълни с поцинковани тръби, забити в земята на дълбочина не по-малко от 1 метър. Свързването на заземителните колове с фургоните да се изпълни с гъвкав меден проводник с кабелни накрайници със сечение не по-малко от 6 мм2 или със стоманена шина със сечение не по-малко от 48 мм2 от предварително заварен към заземителните колове болт с гайка или чрез заварка и се свърже към фургона на означеното за целта място.
б) да се провери вътрешната електроинсталация, като се направи оглед на изправността на електрическите проводници, ключовете, контактите и осветителните тела. Да се измери изолацията на електроинсталацията към корпуса на фургона и между отделните захранващи проводници. Стойността на изолацията не трябва да бъде по-малко от 500 000 ома.
в) да се занули корпуса на фургона с отделен проводник (да не се използува работния нулев проводник на електрозахранването). Да се занули и металния лист от обшивката, през който преминава захранващия кабел. Входът на кабела да се изпълни така, че да не се допуска увреждане на изолацията му.
г) да се провери изправността на галва- ничната връзка между отделните метални части на фургона, стълбищата и парапетите.
д) да се измери от електролаборатория стойността на съпротивлението на заземяване и зануляване спрямо земя. Съгласно ПУЕУ общото съпротивление на нулевия проводник и свързаните към него изкуствени и естествени заземи- тели спрямо земя не трябва да бъде по-голямо от два ома. Съпротивлението на заземителя измерено самостоятелно не'трябва да. бъде по-голямо от 4 (четири) ома.
2.     Всички контакти, ключове и осветителни тела да са стандартни и да са монтирани върху негорими подложки.
3.     Захранването на фургоните да се изпълнява с трижилен кабел тип ШКПТ със сечение 3x2. 5 мм2. Третото жило да се използува за зануляване на корпуса на фургона от нулата на захранващото електроразпределително табло.
4.     Захранването на кабелите с електроенергия от разпределителното табло да се извършва от правоспособни електротехници (електромонтьори), притежаващи удостоверение с не по-ниска от четвърта квалификационна група по електро- безопасност.
IV.    Ползуване на отоплителните устройства
1.     При използуване на нагревателните уреди и отоплителни устройства да се спазва следното:
а) отоплителният уред да се монтира върху негорима подложка на разстояние най-малко 80 см от стените. Стените около печката да са облицовани с негорими материали;
б) ползуването на стандартни електроуреди във фургоните се допуска, ако същите се монтират съгласно изискванията на завода-произ- водител и общата им мощност не превишава 4000 вата;
в) димоотводните тръби на печките да се изолират от дървените части на фургона с негорими материали.
2.     Строго се забранява да се оставят да работят електронагревателни уреди и отоплителни печки, когато във фургоните няма хора и през нощта, когато обитаващите във фургона спят.
3.     Забранено е да се използуват за отопление печки, работещи с пряко лъчево отдаване на топлината.
4.     Забранява се да се използуват за отопление печки на твърдо и на течно гориво, които са с голяма топлинна мощност.

V.    Противопожарни изисквания
1.    Да се използуват само фабрични стопяеми предпазители.
2.     Да се поставят под отоплителните печки стандартни и предназначени за тях негорими подставки.
3.     Да не се включват нестандартни и неизправни уреди и неизправни уреди и устройства.
4.     Да не се включват в електрическата инсталация нагревателни уреди и устройства с мощност по-голяма от предвидената.
5.     Димоотводните тръби на печката да се включват само вертикално към комина.
6.     Да не се допускат промени в електрическата и отоплителната инсталация без съгласието на завода-производител или от органите на про- тивопожарната охрана