I. Общи условия
1. Пропан-бутана е безцветен газ с много слаба миризма на чесън, в газообразно състояние е около два пъти по-тежък от въздуха, а в течно - около два пъти по-лек от водата. Смесен с въздух в отношение от 1,9 до 9,5% създава взрив- на смес. При горене развива висока температура до 2100 градуса С.
2. Всички работници, които използват в работата си или в работния процес имат достъп или отношение временно или постоянно до про- пан-бутанови инсталации, трябва да бъдат инструктирани по изискванията за безопасна работа.
3.11ри приемане на бутилки, същите да бъдат пломбирани, в пълна изправност, проверени, маркирани от Инспекцията по парни котли и промишлени пещи, съгласно Правилника за резервоарите с налягане по-голямо от атмосферното. Лицето, предаващо бутилки за експлоатация е длъжно да инструктира подробно лицата получаващи и превозващи същите за правилното им и безопасно манипулиране.
4. При превозване на бутилки с пропан-бутан да сс използват само изправни автомобили с правоспособни шофьори от "Д" или "Е" категория, при спазване на всички изисквания на ППЗДУП при превозване на опасни товари.
5. Не се допуска превозване на бутилки в ремаркета. Автомобилите за превозване на бутилки трябва да бъдат покрити с брезенти против пряко нагряване от слънчеви лъчи и против дъжд.
6. Стоманените бутилки да се пазят при пренасяне, съхранение и използване от удар, огън, сл. лъчи, сътресения, нагорещени предмети и др.
Предпазните капачки да сс снемат или затягат с ключ или на ръка, но не с удари.
II. Пренасяне на бутилките
7. Превозването на бутилките да сс извършва е пружиниращи превозни средства, като бутилките се поставят само във вертикално положение в един ред с подложка във форма на гнезда и с въжени или каучукови пръстени, дебели до 25 мм, по два на всяка бутилка.
Скоростта на движение не трябва да е повече от 30 км/час. Забранява се превозването на хора върху бутилките.
8. Товаренето, разтоварването, пренасянето на всяка бутилка пълна или празна да става внимателно, да не се допуска падане, удряне и др. и да става с не по-малко от двама работника.
Пренасянето на пълните бутилки на близко разстояние да се извършва чрез специални носилки или железни колички с гумени бандажи.
9. Не сс допуска превозването на пълни или празни бутилки без глухи гайки и на изходящите щуцери и без предпазни и пломбирани капачки на предпазния вентил.
10. Всяка пълна бутилка трябва да има надпис със съдържание: "Внимание, бутилката е пълна", дата на напълване, налягане, кубатура и по съществени указания за безопасна работа.
III. Съхраняване на пълните и прани бутилки
11. Пълните бутилки да се съхраняват във вертикално положение, укрепени така, че да е изкачено падането и удрянето им. Да има надпис "Пълни".
Празните бутилки сс съхраняват на специално място, сухо и нс подложени на слънчеви лъчи.
12. Складовете та съхраняване на бутилките, пълни е газове, трябва да са едноетажни, без таванско помещение. Тези помещения трябва да имат сигурни вентилационни уредби. Температурата в складовете ис трябва да надвишава 35 градуса С. Отоплени - водно или парно.
13. Прозорците и вратите на складовите помещения трябва да сс отварят навън. Стъклата им да бъдат матови или боядисани е бяла боя.
14. Осветлението в складовете трябва да бъде електрическо - взривобезопасно. В тези складове е забранено да сс използват газови лампи, фенери и др. горящи предмети. Забранено е на по- малко от 10 м около складовете съхраняващи бутилки пропан-бутан, да сс работи е подвижни ковашки огнища, електрожени и оксижени, апарати или да се складират горивни материали.
15. Бутилките с газ се поставят в помещенията на разстояние най-малко 1 м от отоплителни радиатори.
При наличност на предпазни екрани между отоплителните тела и бутилките, разстоянието между екраните и бутилките да бъде не по-малко от 0,10 м.
16. Склада трябва да има упътване за правил- ното и безопасно съхраняване и манипулиране със стоманени бутилки, да има надпие! "Пушенето забранено!". Склада да отговаря на изискванията на противопожарната защита и Дър- жавната санитарна инспекция.
17. Подовете на откритите и закритите складове трябва да бъдат равни, гладки, без грапавини и да се поддържат в пълен ред.
18. В складовете е бутилки трябва да отстоят от другите здания и складове а разстояние не по- малко от 25 м.
19. В складовете и помещенията където се съхраняват пълни бутилки ес забранява да влизат лица е обувки подковани е железца, габъри и др.
20. Не се допуска съхраняването на бутилки пропан-бутан или за каквито и да е било други горими газове, заедно с бутилки е кислород, както и е други горими материали.
21. По време на работа бутилките пропан- бутан се съхраняват в специални нроветряеми шкафове или сандъци.
22. На автомобилите за превозване на бутилките - пропан-бутан, складовете, навесите и шкафовете за съхранение на същите трябва да бъдат поставени трайни предупредителни знаци "Взривоопасни! Пази от огън!".
23. Не сс разрешава складирането и съхраняването на бутилки и други съдове за пропан- бутан (както пълни, така и празни) в места и помещения под нивото на околния терен.
IV. Изискванията при експлоатация на нро- пан-бутановите инсталации
24. Забранява се работа е пропан-бутан в непроветрени помещения и помещения намиращите сс под нивото на терена, като: мазета, сутерени, кладенци и др.
25. При работа на обекта за всеки заваръчен пост трябва да се държат по една работна и една резервна бутилка.
Резервните, работните и изразходваните бутилки да сс съхраняват в специални, заключени, негорими (метални) шкафове, е добро проветряване, отстоящи от горими материали и огневи работи на разстояние до 10 м.
26. Не се допуска да има снаждане на маркучите, отвеждащи горивния газ от бутилките до горелките.
27. Маркучите за пропан-бутан при газо- заваряванс и рязане на метали, не се допуска да бъдат по-къси от 10 м и по-дълги от 20 м. За битови нужди маркучите да не са по-дълги от 2 м.
28. Всички щуцери и съединения в инсталацията за пропан-бутан трябва да бъдат добре уплътнени. Да не допускат в местата за свръзка пропуски на газ.
Проверка за наличие на газ се прави само със сапунена вода, в никакъв случай е открит огън.
29. Подмяна на празни бутилки е пълни се извършва след като се затворят крановете, далеч от открит огън и искрообразуванс.
30. След изчерпване на бутилката, винтила трябва незабавно да се затваря и да сс постави капачката
31. При пропуски на газ във вентилите, местата на свръзка, магистралата иди другаде, ползването на бутилката се прекратява и тя се поставя на проветриво и открито мяето до извършване на необходимия ремонт и обезопасяване на работното място и съоръжение.
32. Използването и изпразването на газа от бутилките да става винаги и единствено чрез редуцир-вентил.
33. Замръзнали кранове или редуцир-вентили да сс размразяват само е топла вода или торби е топъл пясък, а не с нагорещени предмети, огън или други взривоопасни начини.
34. Газове заменители на ацетилена могат да се ползват при извършване на газопламъчно заваряване и на други газопламъчни работи по метали само в случаите на доказана технологична целесъобразност пред ацетилена за конкретните условия и при доказване и осигуряване безопасност, хигиена на труда и п.п. охрана при ползването им за всеки отделен случай.
35. Забранено е ползването за газопламъчно заваряване, рязане и за други газопламъчни работи на газове-заменители на ацетилена, които нямат мирис.
36. На мястото където се извършват газопла- мъчна работа със заменители на ацетилена да се осигурява вентилация.
37. При извършване на газопламъчни работи в затворени помещения и пространства (котли, резервоари и др.) с използване на газове-замени- тели на ацетилена, да се организира изкуствена вентилация.
38. Ползването на пропан-бутан като газ-за- мснитсл на ацетилена за извършване на газоп- ламт>чни работи, се разрешава само след даване на разрешение за това от местните санитарни и контролни органи, и то при осигуряване на дос- татъчно вентилиранс на работната зона.
39. Разрешения за ползване на пропан-бутан като заменител на ацетилена за извършване на газопламъчно заваряване, да се получават за всеки отделен, конкретен случай.
40. При експлоатация на бутилки с газове- заменитсли на ацетилена, горивния газ в тях да се изразходва най-много до остатъчно налягане в бутилката от 0,05 МРа.
- преди присъединяване на редуцир-венти- ла към бутилката вентила и да се продуха чрез кратковременно отваряне.
41. Забранено е маркучи, ползвани за подаване на газове-заменители на ацетилена, да се ползват за подаване на кислород.
42. Забранено е оставянето на бутилки е пропан-бутан на работното място след приключване на работа и тяхното ползване.
43. След приключване на работа, бутилките да се пренасят и съхраняват в самостоятелни помещения, отделно от бутилки с кислород.
44. За предотвратяване и ликвидиране а аварии и пожари се изготвя специална инструкция с която се запознават всички работници.
Контрол но изпълнение на изискванията на същата се възлага на ведомствените контролни органи по техническия надзор.