Инструкция по безопасност на труда при извършване на тенекеджийски работи

 1.     Преди започване на работа задължително се проверява обезопасеността на работното място и изправността на инструментите, машините и механизмите.
2.     При констатиране на неизправни инструменти, машини и механизми да не се започва работа е тях, като се уведоми незабавно техническия ръководител за вземане на съответни мерки за ремонтирането им.
3.     При работа с тенекеджийски машини, работещия е тях е длъжен да изучи и спазва правилата и нормите за безопасна работа е тях и да има защитена II квалификационни група по електробезопасност.
4.     При подаване и отнемане на ламарина и ламаринени детайли от машини за обрязване, щамповане, огъване и други операции, работниците да ползуват подходящи приспособления.
5.     Забранено е оставянето по окончателно завършени ламаринени детайли на остри и режещи ръбове, ъгли и други издатъци.
6.     Забранено е отстраняването и събирането на остри ламаринени изрезки с незащитени ръце.
7.     Забранено е изхвърлянето на изрезки от ламарина и други отпадъци около работното място. Същите да се събират на предназначените за тях места.
8.     При работа на височина или наклонени покриви задължително да се ползуват предпазни колани, завързани към устойчиви части на конструкцията или покрива и нехлъзгащи обувки.
9.     Всички ръчни инструменти да се съхраняват в подходящи чанти е ципове и презрамен ремък. Забранено е оставянето на инструменти и материали по конструкцията и покрива, ако не са взети мерки срещу самоволното им падане.
10.     При работа по конструкции, покриви, тераси и други, задължително да се огражда и сигнализира опасната зона долу на земята от падащи предмети.
11.     Когато работата налага ползуването на скеле, работни платформи, люлки и други, същите трябва да бъдат обезопасени съгласно правилника по ТБТ и предварително изпробвани.
12.     При ползуване на киселини задължително да се ползуват съответните лични предпазни средства (гумени ръкавици, престилки, очила, ботуши и други), а самите киселини да се съхраняват в киселиноустойчиви съдове с етикети.
13.     Забранено е разгарянето на мангали с дървени въглища в помещения.
14.     При товаренето и пренасянето на загот- венитс детайли, трябва да се вземат съответни мерки за стабилното им укрепване на платформата на превозното средство. Забранено е возенето на хора в каросерията, в която се извозват заготвени детайли.
15.     Когато товарите превишават габаритите на каросерията, превозното средство се сигнализира, че извозва извънгабаритен товар и се уведомява КАТ.
16.     При възникване на опасни ситуации непредвидени в настоящите правила, но представляващи опасност за живота и здравето, работниците напускат незабавно опасната зона и уведомяват техническия ръководител.