1. Изолационни работи да се изпълняват след като са взети необходимите мерки за безопасност на работниците ог възможно въздействие на отрови, летливи вещества и прах от използваните материали, както и срещу термични или химически обгаряния и падане от височина.
2. Затворените помещения на строителната площадка в които се извършват работи за приготвяне на изолационни материали и изделия с използване на битуми и други вредни вещества да се оборудват в съответствие с проекта със смукател- но-нагнетателна вентилация и противопожарно оборудване, разработени към РПОИС.
3. След преустановяване или завършване на грундиране или нанасяне на битумни разтвори в затворени или полузатворени пространства и съдове, да се забранява достъпът до тях и да с означават със съответните надписи. Възобновяването на работата в същите да се разрешава след намаляване концентрацията на вредните вещества във въздуха до ПДК чрез вентилиране.
4. (1) В помещенията, в които се съхраняват, темперират или ползват разтворители, смоли, китове, шпакловки и други подобни пожаро- или взривоопасни материали, се забранява извършването на огневи работи, внасянето и използването на открит огън, пушенето и употребата на уреди и инструменти при работа, с които могат да се образуват искри.
(2) Забранява се развиването на капачките на варелите и бидоните с битумни смеси и разтворители е помощта на стоманени секачи, чукове и други подобни, както и хвърлянето на тези .съдове при манипулиране с тях.
5. При изпълнение на изолационни работи по тръбопроводи се забранява отварянето на вентилите, шибърите и крановете им, както и подпираното или стъпването върху тях.
6. Забранява се изпълнението на изолационни работи на обекти по време на тяхното хидравлични изпитване както и в опасните зони при изпитанието им.
7. Забранява се изолиране на повърхности, по които има подаващи се краища на проводници.
8. В помещения или площадки, където се работи е леснозапалителни изолационни материали, предварително да се осигуряват средства за потушаване на пожар, като азбестови одеала, сандъци с пясък, пожарогасители и други, както и да се обозначават със знаци по БДС или със съответни надписи.
9. Работата с битумни смеси да се изпълнява като се спазват следните изисквания:
- Преди започване на работа бригадирът да проверява изправността на черпаците, кофите и инвентара, необходими за работа;
- Доставянето на гореща битумна смес до работните места да се извършва по битумопро- вод или по механизиран начин в специално предназначени за целта метални съдове, осигурени с плътно затварящи се капаци, които да изключват самоволното им отваряне.
- Забранява се пренасянето на гореща битумна смес в открити съдове;
- Съдовете с битумна смес да се напълват не повече от 3/4 от обема им и да се поставят на места, където са осигурени от самоволно обръщане или падане;
- Допуска се ръчно пренасяне на гореща битумна смсс да се извършва в метални кофи с обем 20 литра, напълнени до 2/3 от височината им. Кофите да имат форма на пресечен конус, обърнат с широката си част надолу, като в гор- пата им част (над нивото на улея на изливане) е вградено фуниеобразно покритие с отвор в дол- ната му част, осигуряващо топлата битумна смес срещу разливане по време на пренасянето й. кофите да имат дръжки за носене и безопасно изливане.
10. (1) Котлите за варене и загряване на битумни смеси да са в изправно състояние и имат плътно затварящи се негорими капаци. Същите да е пълнят не повече от 3/4 от обема им, а битумът, поставян в котела, да е сух.
(2) Забранява се използването па котли, по които се е появило протичане на битума.
(3) Огнището за котлите да е оградено и да има комин, излизащ на височина не по-малко от 0,5 м от горния край на котела.
(4) Котлите за стопяване на битума да се разполагат на разстояние най-малко 25 м от сгради и съоръжения, в които може да възникне пожар и на разстояние над 15 м от горими материали или складиран битум.
(5) При употреба на котли, които се загряват с течни горива, за покривни хидроизолации могат да се поставят и върху покрива ако не съществува опасност от предизвикване на пожар в сградата или съоръжението.
11. (1) Приготвянето на битумна смес да става като бензина се излива в битума, а не обрат - но. Разбъркването на сместа да става с дървена бъркалка и непрекъснато.
(2) Температурата на битума в момента на приготвянето на сместа да не надвишава техническите и технологичните изисквания за направата й.
12. Забранява се изпол зването на открит огън в радиус под 50 м от мястото на битум с органични разтворители, като бензин, терпентин и др.
13. Работещите с вредни за здравето отровни изолационни материали (смоли, лакове, втвърдители, разредители и др. химични продукти) подлежат на задължителни периодични медицински прегледи.
14. (1) Работниците, изпълняващи изолационни работа с горещ битум в затворени помещения, кладенци, траншеи и др. да ползват маски, защитни очила със силикатни стъкла и смаски и пасти, предназначени за защита на откритите места от телата им.
(2) При работа с отровни разтворители и втвърдители в шахти, резервоари, цистерни и др., полузатворени и затворени съдове или пространства, работниците да ползват шлангов противогаз и предпазен колан със спасително въже, като техническият ръководител определя наблюдаващ извън затвореното помещение.
15. При изпълнение на изолации върху вертикални плоскости с топли изолационни смеси (разтопен битум и др.) да се вземат мерки за избягване изгаряния при евентуално преминаване на хора под работните места през време на работата.
16. Работниците, изпълняващи топлоизолационни работи с вароциментни или азбсстоци- ментни разтвори, да ползват гумени ръкавици и ботуши.