Инструкция за безопасна работа с пробивна машина (бормашина)


1.    До работа с пробивна  машина (бормашина) се допускат само лица които са преминали съответното обучение и инструктаж за безопасна работа.
2.    При работа задължително да се използват одобрените и предоставени съобразно степента на риска лични предпазни средства, за вида, употребата и начина на съхранение на които работещите са инструктирани (и обучени за използването на тези ЛПС, за които това е необходимо).
3.    Забранява се работа с неизправни лични предпазни средства и с такива с изтекъл срок на годност и на периодична проверка.
4.    Преди започване на работа работникът трябва да провери: изправността на машината, (като направи външен оглед и я пусне на празен ход); наличието и изправността на предпазните средства (блокировки).
5.    Забранено е да се работи с бормашина, която има необезопасени движещи се части.
6.    Задължително да се работи със закопчано и прибрано до тялото работно облекло.
7.    Свредлото (бургията) да се поставя правилно, като се центрова и се стегне здраво в патронника с принадлежащите към комплекта инструменти.
8.    Забранено е поставянето на свредлото или патронника, когато бормашината е в движение.
9.    Подаването за обработка на ръка да става с равномерен натиск на режещия инструмент.
10.  Обработваните детайли да се закрепват здраво и сигурно към работната маса на пробивната машина посредством стиски, притискачи и други приспособления.
11.  Работещият на бормашината трябва да следи непрекъснато за правилния ход и за правилното въртене на свредлото при пробиване.
12.  Поставянето и свалянето на обработвания детайл да става при окончателно спряла машина.
13.  За поставяне и сваляне на тежки и голямогабаритни детайли да се ползват подемни приспособления.
14.  Многошпинделните пробивни машини да имат самостоятелни устройства за пускане в движение и спиране на отделните шпиндели.
15.  При пробиване с автоматично подаване на материали, образуващи навиваща се стружка, приспособленията за установяване и закрепване на обработваните детайли да имат стружкоотражатели.
16.  Механизмът за закрепване на патронниците да действа сигурно, да предотвратява изпадането и да позволява точно центроване.
17.  Механизмът за връщане на вретеното на бормашината трябва да осигурява неговото надеждно преместване в изходно положение по цялата дължина на хода.
18.  Почистването на стружките да се извършва с кука, с малка метличка и др. приспособления. Забранено е почистването на стружките с ръка.
19.  Измерването на размера на обработвания детайл да става само след окончателното спиране движението на шпиндела.
20.  Забранено е охлаждането на режещия инструмент с намокрени конци.
21.  Да не се допуска разлив на масло и охладителна течност.
22.  Забранено е почистване, смазване и ремонтиране на бормашината в движение.
23.  Забранено е ползването на ръкавици, когато бормашината е в движение.
24.  След завършване на работата бормашината да се спира от движение и се изключва от електрозахранването.
25.  Забранено е ползването на сгъстен въздух за почистване на заготовките, бормашината, облеклото и работното място.