Договор за паричен заем

ДОГОВОР ЗА ПАРИЧЕН ЗАЕМ

Днес, .......................200... г., в гр. ........................................,
се сключи настоящият договор за заем между:

...............................................................................................................................................
наричан накратко ЗАЕМОДАТЕЛ, от една страна,

и

..............................................................................................................................................
наричан накратко ЗАЕМАТЕЛ.

Страните се споразумяха за следното:

I. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА
1. Заемодателят се задължава да предаде в собственост на Заемателя ..................... .............................................................., наричана по-долу за краткост ЗАЕМНАТА СУМА, а Заемателят се задължава да върне заемната сума и уговореното възнаграждение по реда и съгласно условията на настоящия договор.
2. 2.1 Предаването на заемната сума от Заемодателя на Заемателя ще се извърши по следния начин
.....................................................................................................1
2.2 Заемната сума ще бъде предадена от Заемодателя на Заемателя в следните срокове:
..................................................................................................................................2
3. Заeмната сума и уговореното възнаграждение ще бъдат върнати по следния начин и в следните срокове:
............................................................................................3

II. ДЪЛЖИМО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ
4. 4.1 Дължимото от Заемателя възнаграждение представлява лихва в размер на .................... (..................................) % от ЗАЕМНАТА СУМА месечно.4
4.2 При предсрочно погасяване на главницата и изплащане на дължимата до момента лихва Заемателят не дължи лихва за периода след погасяването.
4.3 Заемателят не дължи възнаграждение за периодите, през които е бил лишен от ползването на ЗАЕМНАТА СУМА по вина на Заемодателя.5

III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЗАЕМОДАТЕЛЯ
5. 5.1 Заемодателят е длъжен да предаде в собственост на Заемателя заемната сума по реда и в сроковете съгласно т. 2 от настоящия договор.
5.2 Заемодателят е длъжен при поискване от Заемателя да издаде разписка за извършените от последния погасявания, в която се отразяват: начинът на плащане, датата на плащането, каква част от дълга се погасява, точната сума и евентуалните прихващания.6

6. Заемодателят има право да получи даденото по договора ведно с уговореното възнаграждение по реда и условията на настоящия договор.
7. 7.1 Заемодателят има право да прекрати едностранно настоящия договор при следните условия:
а) при смърт на Заемателя;
б) при откриване на производство по обявяване на Заемателя в несъстоятелност;
в) при неиздължаване в срок на ................ погасителни вноски;
г) при неспазване на условията за обезпечаване на заема;
д) при установяване, че данните, въз основа на които е сключен договорът или които са предоставяни впоследствие от Заемателя, са неверни или неточни;
е) ако Заемателят е изпаднал в неплатежоспособност.
7.2 В случаите на букви "в", "г" и "д" на предходната точка заетата сума ведно с дължимото възнаграждение стават изискуеми с отправяне на писмено предизвестие от ЗАЕМОДАТЕЛЯ към Заемателя.

IV. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЗАЕМОПОЛУЧАТЕЛЯ
8. 8.1 Заемателят има право да получи заемната сума в определения размер, по реда и съгласно условията на настоящия договор.
8.2 Той може да върне предсрочно дължимото по настоящия договор, след като е уведомил за това Заемодателя с писмено .................. дневно предизвестие.
9. 9.1 Заемателят е длъжен да върне полученото по договора ведно с уговореното възнаграждение по реда и съгласно уговорените с договора срокове.
9.2 Заемателят е длъжен да изпълни стриктно условията за обезпечаване на заема.

V. ОБЕЗПЕЧЕНИЕ НА ЗАЕМА
10. 10.1 Задълженията на Заемателя по настоящия договор се обезпечават чрез:
.................................................................................................................................................
10.2 Заемателят е длъжен в срок от

.............................................. от сключването на настоящия договор да осигури обезпеченията по предходната алинея.

VI. ОТГОВОРНОСТ
11. 11.1 Ако Заемодателят виновно не изпълни задължението си по т. 1, дължи неустойка в размер на
.........................................................................................................
11.2 При неизпълнение на условията на т. 2 от страна на Заемодателя той дължи неустойка в размер на ......................% от стойността на непредадената сума за всеки ден забава, но не повече от .................................................................................
12. При забава на Заемателя при връщането на заема и при изплащане на дължимото възнаграждение той дължи неустойка в размер на .................. % от дължимата сума за всеки просрочен ден.

VII. ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
13. Условията на настоящия договор могат да бъдат променяни при наличие на съгласие на страните, изразено в писмена форма.
14. За неуредените от договора въпроси се прилагат разпоредбите на гражданското законодателство на Република България.

Настоящият договор се състави в два еднообразни екземпляра - по един за всяка от страните.


ЗАЕМОДАТЕЛ: .............................                                    ЗАЕМАТЕЛ: ..............................



ЗАБЕЛЕЖКИ

1 Описва се начинът на предаването - в брой, по банков път и т. н. Би могло да се посочи и местоизпълнението.

2 Определя се срокът, в който ще бъде извършено предаването на заемната сума. Ако това ще става на вноски, описва се броят на вноските, техният размер и планът (по дати или евентуални бъдещи събития) на предаването им. Този план може да бъде оформен като приложение към договора.

3 Преди всичко трябва да бъде указано как ще бъде върната заемната сума и изплатено дължимото възнаграждение - изцяло или на части. Ако е на части, трябва под формата на план, който може да бъде изнесен като приложение и неразделна част от договора, да бъдат указани сроковете, размерът на дължимото, начинът на плащане и местоизпълнението.

4 Дължимото възнаграждение обикновено е под формата на лихва. Ако няма изрична писмена уговорка, лихва не се дължи. В зависимост от волята на страните тя може да бъде дневна, седмична, месечна, годишна и др. Размерът на лихвата се определя според волята на страните.

5 Става въпрос за неспазване сроковете за предаване на заемните суми, за грешки поради небрежност при прехвърляне на сумите по сметката на Заемателя и т. н.

6 Необходимо е издаването на такъв документ, с оглед удостоверяване на извършеното плащане, особено когато плащанията се извършват в брой или договорът за заем не е единственото правоотношение между страните, по което се извършват плащания. Ако Заемателят има и други задължения към Заемодателя, за да не се получи недоразумение, се издава разписка, в която се упоменава какво се изпълнява, колко и по какъв начин. Предлагаме ви примерен текст:

РАЗПИСКА
Долуподписаният................................................................................... от гр. ............................................... в качеството ми на Заетодател по договор за заем от.................................... 200... г., с настоящето удостоверявам, че получих от.............................. от гр.................................... в качеството му на Заемател сумата от......................................... (....................................................... ), представляваща.................................................................................................................