ДОГОВОР ЗА ЗАЛОГ 1
Днес, ......................... 201... г., в гр./с. ................................,
се сключи настоящият договор за залог между:
.............................................................................................................................,
наричан накратко ЗАЛОГОДАТЕЛ, от една страна,
и, от друга страна,
............................................................................................................................,
наричан накратко КРЕДИТОР.2
Страните се споразумяха за следното:
I. Предмет на договора
1.1) Залогодателят дава на Кредитора в залог следната движима вещ: .................. ................, като същата ще служи като обезпечение за изпълнението на следното вземане ....................................................3,4
2) Заложената вещ по предходната алинея обезпечава вземането във вида и размера му към деня на падежа, както и всички последици от неизпълнението му, включително и разноските по събирането му.
3) При подписването на настоящия договор Залогодателят фактически връчва вещта на Кредитора, за което се съставя приемо-предавателен протокол. Констатациите в протокола обвързват страните по отношение състоянието, в което е предадена вещта.5
II. Права и задължения на страните
2. Кредиторът се задължава:
- да пази вещта от повреждане или погиване с грижата на добър стопанин;
- да не ползва получената в залог вещ;
- да върне вещта с всичките - плодове на Залогодателя, след като главното задължение бъде изпълнено.6
3.Кредиторът има право:
- да държи вещта в своята фактическа власт, като иска връщането - от всички трети лица, у които тя се намира;
- да я задържа до изпълнението на главното задължение;
- при неизпълнение на главното задължение - да предизвика продаването на вещта, за да се удовлетвори по предпочитание от цената .7
4. В случай на опасност заложената вещ да се развали, както Кредиторът, така и Залогодателят имат право да искат от съответния Районен съд разрешение тя да бъде продадена и получената сума да се вложи в банка като обезпечение на вземането на Кредитора.
5. (1) Залогодателят има право да иска да му бъде върната заложената вещ в срок от ..................... дни след изпълнението на главното задължение.
(2) Залогодателят не може да иска да му бъде върната заложената вещ, докато главното задължение не бъде изпълнено изцяло.
6. Доколкото вещта се намира у Залогодателя, предполага се, че тя му е върната от кредитора.
7. В случай че заложената вещ погине или се повреди, Кредиторът има право да се удовлетвори с предпочитание от полученото застрахователно обезщетение.8
8. Относно неуредените в настоящия договор отношения се прилагат нормите на чл. 149 - чл. 165 от Закона за задълженията и договорите.
Настоящият договор се състави в два еднообразни екземпляра - по един за всяка от страните, и се подписа от тях, както следва:
ЗАЛОГОДАТЕЛ: .................... КРЕДИТОР: ...............
ЗАБЕЛЕЖКИ
Настоящият примерен договор за залог е съставен съобразно изискванията на ЗЗД и не следва да се бърка със специалния договор за търговски залог, уреден от Търговския закон, или с особените залози по Закона за особените залози, за чието сключване законодателят предвижда особени изисквания.
1 Договорът за залог не е самостоятелен, а се сключва, за да се обезпечи изпълнението на едно главно задължение. Следва да се има предвид, че Залогодател може да бъде както длъжникът по това главно вземане, така и едно трето лице, което със своя движима вещ гарантира изпълнението на чуждо задължение. Залогоприемател по правило е кредиторът по главното вземане. По съгласие между Залогодателя и Кредитора вещта може да бъде дадена на съхранение и у едно трето лице, отношенията с което се уреждат отделно.
2 Физическите лица се индивидуализират с трите имена и единния граждански номер, а юридически лица - с търговска фирма, седалище и имена на представляващия юридическото лице, данъчен номер.
3 Залог се учредява само по отношение на движими вещи, като по принцип те могат и да не бъдат собственост на Залогодателя. Детайлно се индивидуализира обезпеченото вземане по: предпоставка - напр. договор от ..... дата, между ..... страни; вид - какво се дължи; размер - колко се дължи; падеж на ..... дата; условие, срок, лихви, неустойки и др. Добре е да се посочи дали изпълнението на главното задължение е обезпечено и по друг начин - с други договори за поръчителство, за залог или чрез вписване на ипотека.
4 Когато задължението се увеличи в резултат на допълнително договаряне след подписването на договора за залог и предаването на вещта, залогът ще обезпечава вземането в неговия увеличен размер само доколкото Залогодателят изрично се съгласи на това.
5 Предаването на вещта във фактическата власт на Кредитора или на избрано от него и Залогодателя лице е абсолютно необходимо условие, за да се счете, че договорът за залог е сключен. За да може правото на кредитора да се противопостави на трети лица - например купувачи на вещта, договорът за залог (доколкото вещта е на стойност над 5000 лева) трябва да е писмен, да има достоверна дата и да съдържа означение на вещите и вземането. Това може да се постигне най-сигурно чрез нотариална заверка на датата на договора.
6 Между страните може да бъде постигнато съгласие и за обратното, като в този случай би било добре да се уредят конкретно отношенията по ползването на вещта.
7 Правото на Кредитора да се удовлетвори от цената на заложената вещ се реализира по съдебен ред. Недопустими са клаузи, според които при неизпълнение Кредиторът ще стане собственик на заложената вещ или се уговаря някакъв друг ред за удовлетворяване на Кредитора.
8 Препоръчваме страните по договора, с оглед на тази хипотеза, изрично да уговорят застраховането на вещта и неговия размер.
Възможно е предмет на залог да бъде и едно вземане. В този случай на Кредитора се предават документите, доказващи съществуването на това вземане. Кредиторът е длъжен да упражнява правата на Залогодателя, като извършва необходимите действия за запазване на вземането и за събирането му, ако то стане изискуемо през времетраенето на договора за залог.
Посочените по-горе усложнени хипотези на договора за залог налагат консултация с юрист при сключването му.