Договор за посредничество

ДОГОВОР ЗА ПОСРЕДНИЧЕСТВО



Днес, ................19....г., в гр./с. ...................................., се сключи настоящият договор за посредничество между .............................................................., наричан накратко ВЪЗЛОЖИТЕЛ, от една страна и от друга страна .............................................................., наричан накратко ПОСРЕДНИК.


СТРАНИТЕ СЕ СПОРАЗУМЯХА ЗА СЛЕДНОТО:
  
 

I. ПРЕДМЕТ И СРОК НА ДЕЙСТВИЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 1. (1) ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ възлага, а ПОСРЕДНИКЪТ приема да проучи усливията и да подготви сключването на договор за ........................................................... (1)

(2) Договорът по предходната алинея следва да се сключи при спазване на следните съществени условия: .....................................................................................................................
.....................................................................................................................


Чл. 2. ПОСРЕДНИКЪТ се задължава да изпълни възложената задача по чл. 1, ал. 1 в срок до ..................................................
  
 

II. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПОСРЕДНИКА
Чл. 3. (1) ПОСРЕДНИКЪТ се задължава:
3.1. да проучи условията и подготви сключването на договор между ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ и трето лице;
3.2. да подготви оферта за сключването на договор и да я представи на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ;
3.3. да организира воденето на преговорите за сключването на договора, като защитава в хода им интересите на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ;
3.4. да осигури на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ текуща информация за хода на изпълнение на възложената му задача;
3.5. да се съобразява с допълнителните указания на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ относно условията за сключване на договора.
(2) ПОСРЕДНИКЪТ няма правото да разгласява пред трети лица търговските тайни на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, станали му известни във връзка с изпълнението на настоящия договор, включително и след изпълнението или прекратяването му. Това задължение отпада само в случай, че или неговото прекратяване съобщаването на търговска информация се налага с оглед изпълнението на настоящия договор, или когато има писмено съгласие за това от страна на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ.
Чл. 4. Разноските, които на ПОСРЕДНИКА по изпълнението на настоящия договор са за сметка на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ.
Чл. 5. При успешно изпълнение на възложената по чл. 1 задача, ПОСРЕДНИКЪТ има право на възнаграждение в размер на ........................................................... (2)
Чл. 6. Възнаграждението по предходния член се изплаща на ПОСРЕДНИКА в срок от .............. дни от момента на ........................................................... (3)

Чл. 7. ПОСРЕДНИКЪТ няма право да подписва договори от името на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, да извършва плащания или изпълнява други задължения на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ към трети лица.
  
 

IV. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ
Чл. 8. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ има право:
8.1. да получава редовно точна информация относно хода на изпълнението на настоящия договор;
8.2. да извършва проверка на изпълнението на настоящия договор без да нарушава самостоятелността на ПОСРЕДНИКА.
Чл. 9. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ е длъжен:
9.1. да предостави на ПОСРЕДНИКА необходимата във връзка с изпълнението на настоящия договор информация в срок до ........

9.2. да изплати на ПОСРЕДНИКА уговореното възнаграждение и направените от него разноски в срок.
  
 

V. НАЧИН НА ПЛАЩАНЕ НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО
Чл. 10. (1) ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ ще заплати авансово на ПОСРЕДНИКА сума в размер на ............... лева в срок от ....... дни от подписване на настоящия договор.
(2) Заплащането на възнаграждението и разноските става след представяне на писмен отчет от страна на ПОСРЕДНИКА в брой (чрез банков превод). При заплащането на възнаграждението и разноските се приспада направеното авансово плащане по предходната алинея.
Чл. 11. (1) Ако в срока на действие на настоящия договор не бъде сключен договор между ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ от една страна и подсигурено от ПОСРЕДНИКА трето лице, ПОСРЕДНИКЪТ дължи връщане на авнсово получената сума, заедно с лихва в размер на определения от БНБ основен лихвен процент за съответния период от време.

(2) Връщането следва да стане в срок от ........ дни след изтичане на срока по чл.2 от настоящия договор. В този случай разноските, направени от ПОСРЕДНИКА са за негова сметка. (4)
  
 

VI. НЕУСТОЙКИ
Чл. 12. При закъснение в плащанията на авансовата вноска или възнаграждението и разноските, ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ заплаща на ПОСРЕДНИКА неустойка за забава в размер на ........... % от дължимата сума за всеки просрочен ден.

Чл. 13. В случай, че не спази забраната по чл. 3, ал. 2 от настоящия договор, ПОСРЕДНИКЪТ дължи на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ неустойка в размер на .................. лева за всяко нарушение.
  
 

VII. ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 14. Всички спорове, възникнали между страните по настоящия договор относно неговото изпълнение се решават по приятелски начин между страните с подписване на писмени споразумения между страните.
Чл. 15. Ако не бъдат постигнати такива споразумения, споровете между страните по изпълнението на настоящия договор, включително и споровете, породени или отнасящи се до тълкуване, недействителност, неизпълнение или прекратяване на договора, ще бъдат решавани от АС при БТПП – София, съгласно неговия Правилник за решаване на спорове между български предприятия.
Чл. 16. Всички изменения и допълнения по настоящия договор могат да бъдат правени единствено с подписване на писмени споразумения между страните по него.

Настоящият договор е състави в два еднообразни екземпляра -по един за всяка от страните и се подписа от тях както следва:
  
 


ВЪЗЛОЖИТЕЛ: ...............                                                                      ПОСРЕДНИК: .................
  
 

ЗАБЕЛЕЖКИ:
(1) Предмет на посредническия договор е осъществяването на контакт между двама патрньори, които искат да сключат определен договор – напр. за покупко-продажба, наем, дистрибуция и т.н., но не са в контакт един с друг, не знаят къде се пресичат взаимните им интереси.
Подготвянето на условията за сключване на договор е вторият възможен момент от предмета на посредническия договор, но не е негов задължетелен характеризиращ елемент.
Възможно е и с договора да се уредят по-продължителни отношения между страните, при което се фиксират рамки, в които пред определен период от време Посредникът ще проучва условията за сключване на определен вид договори по поръка на Възложителя. Обикновено в такива случаи материалният интерес на страните е по-голям, поради което за сигурност препоръчваме да се консултират с юрист при изготвяне на договора.
(2) Възможно е възнаграждението да се уговори като твърда сума за всеки сключен и реализиран договор или като процент от цената по сключения с неговото посредничество договор.
(3) Възможно е изплащането на възнаграждението да се обвърже било само със сключване на договора с третото лице, било с неговото изпълнение от страна на третото лице. Вторият случай носи известен риск за Посредника и вероятно предпочитането му от страните би довело и до завишаване на възнаграждението на Посредника като компенсация за по-голямата несигурност при получаване на полагаемото му се възнаграждение.
(4) Вариант – страните могат да договорят клауза, че и в този случай разноските ще са за сметка на Възложителя, а Посредникът ще ги приспадне от връщаната сума.