ДОГОВОР ЗА ЗАЕМ ЗА ПОСЛУЖВАНЕ
Днес, .............. 20.... г., в гр./с. ...................., се сключи настоящият договор за заем за послужване между: ............................................................................, наричан по-долу ЗАЕМОДАТЕЛ,
И............................................................................, наричан по-долу ЗАЕМАТЕЛ.
Страните се споразумяха за следното:
I. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Заемодателят предоставя безвъзмездно на заемателя за временно ползване ..................................................................., наричана по-долу ВЕЩТА, а заемателят се задължава да я върне.
Чл. 2. Заемодателят предоставя заетата вещ в следното състояние: ...... ............................................................................. .........................................................................
Чл. 3. Заемателят се задължава да ползва вещта по следния начин ....... .........................................................................
Чл. 4. Заемателят се задължава да върне вещта в срок .................. .............................. от сключването на настоящия договор.
Чл. 5. Обикновените разноски по поддържането, запазването и ползването на вещта са за сметка на заемателя.
II. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ
Чл. 6. Заемодателят е длъжен да съобщи на заемателя скритите недостатъци на вещта, които са му известни.
Чл. 7. Заемодателят има право да иска връщането на вещта преди изтичането на заемния срок, ако:
1. сам неотложно се нуждае от нея;
2. поради непредвиден случай;
3. при смърт на заемателя;
4. заемателят не изпълнява задълженията си по този раздел.
Чл. 8. Заемателят е длъжен:
1. да използва вещта по указания в чл. 2 от настоящия договор начин;
2. да пази и съхранява вещта с грижата на добър стопанин, като предпочита нейното запазване пред запазването на своите вещи;
3. да не преотстъпва ползването на вещта на други лица;
4. да извести незабавно заемодателя за посегателствата на трети лица върху вещта;
5. да върне заетата вещ заедно с плодовете й в състоянието, в което я е получил, като се отчита обичайното в подобни случаи похабяване.
Чл. 9. Заемателят има право да иска от заемодателя извънредните разноски за запазването на вещта, ако те са били необходими и неотложни.
III. ОТГОВОРНОСТ
Чл. 10. Заемодателят дължи обезщетение за вредите, причинени на заемателя от скритите недостатъци на вещта, ако умишлено или поради небрежност не ги е съобщил на заемателя.
Чл. 11. (1) Заемателят дължи обезщетение на заемодателя за вредите, които виновно е причинил при ползването на вещта.
(2) Заемателят дължи обезщетение и за вреди, настъпили поради причини, за които той не отговаря, ако при ползването на вещта е нарушил задълженията си по чл. 8, т. 1-3 от настоящия договор. Тази отговорност отпада, ако заемателят докаже, че вредите биха настъпили дори при изправност от негова страна.
Чл. 12. Заемателят дължи неустойка в размер ...................... .................................... лева, ако не върне вещта в уговорения срок или при поискване от заемодателя съгласно правилата на чл. 7 от настоящия договор.
За неуредените с този договор въпроси се прилагат разпоредбите на гражданското законодателство на Република България.
Настоящият договор се подписа в два еднакви екземпляра - по един за всяка от страните.
ЗАЕМОДАТЕЛ: ............... ЗАЕМАТЕЛ: ...............