Договор за покупко-продажба

ДО­ГО­ВОР ЗА ПО­КУП­КО-ПРО­ДАЖ­БА

Днес, ...................................... в гр./с. ................................................,
се склю­чи нас­то­я­щи­ят до­го­вор за по­куп­ко-про­даж­ба меж­ду:
.............................................................................................................................,
на­ри­чан нак­рат­ко ПРОДАВАЧ, от ед­на стра­на,
и,
от дру­га стра­на,
.............................................................................................................................,
на­ри­чан нак­рат­ко КУПУВАЧ.

Страните се споразумяха за следното:
I. Предмет на договора
1. Продавачът се задължава да прехвърли на Купувача собствеността върху .............................................................................. (ин­ди­ви­ду­а­ли­зи­ра се сто­ка­та или вещ­та), а Купувачът се за­дъл­жа­ва да зап­ла­ти уго­во­ре­на­та меж­ду стра­ни­те це­на.

II. Цена и начин на плащане3

2. Це­на­та, ко­я­то Купувачът тряб­ва да зап­ла­ти, е ........................................................ (по­соч­ва се точ­на­та су­ма циф­ром и сло­вом)
3. Це­на­та по пред­ход­ния член ще бъ­де из­п­ла­те­на по след­ния на­чин: ....................... ................................................................................................. (впис­ва се на­чи­нът на пла­ща­не)

4. Срок за пла­ща­не­то на це­на­та:.........................................................................................

III. Преминаване на собствеността

5. Соб­с­т­ве­ност­та на вещ­та пре­ми­на­ва вър­ху Купувача в мо­мен­та на: ................. ................................................................................................................................................................

IV. Предаване на вещта

6. Продавачът е из­пъл­нил за­дъл­же­ни­е­то си да пре­да­де вещ­та с: ...............................

Варианти:
- прос­то­то фи­зи­чес­ко пре­да­ва­не на вещ­та на ку­пу­ва­ча или оп­ре­де­ле­но от не­го ли­це;
- пре­да­ва­не на сто­ка­та на пре­воз­вач, кой­то да я дос­та­ви на Купувача. Ед­нов­ре­мен­но с то­ва дейс­т­вие Продавачът е длъ­жен да из­п­ра­ти пис­ме­но уве­дом­ле­ние за из­вър­ше­на­та ек­с­пе­ди­ция;
- пре­да­ва­не на до­ку­мен­ти­те за сто­ка­та: нап­ри­мер - ко­но­са­мент, чар­тър, зас­т­ра­хо­ва­тел­на по­ли­ца, тър­гов­с­ка фак­ту­ра, опа­ко­ва­чен лист, сер­ти­фи­кат за ка­чес­т­во, сер­ти­фи­кат за про­из­ход, ве­те­ри­на­рен сер­ти­фи­кат, фи­то­са­ни­та­рен сер­ти­фи­кат, сер­ти­фи­кат за нап­ра­ве­ни про­би, ко­га­то про­даж­ба­та е по до­ку­мен­ти.

V. Права и задължения на страните


7. Продавачът е длъ­жен да пре­да­де вещ­та във вид, ко­ли­чес­т­во и ка­чес­т­во съг­лас­но уго­во­ре­но­то с Купувача.6

8. Купувачът е длъ­жен:

- да зап­ла­ти уго­во­ре­на­та це­на в раз­ме­ра, по на­чи­на и в сро­ко­ве­те, оп­ре­де­ле­ни в нас­то­я­щия до­го­вор;

- да по­лу­чи вещ­та.

VI. Съобщения

9. Всич­ки съ­об­ще­ния и уве­дом­ле­ния, вклю­чи­тел­но и за раз­ва­ля­не на до­го­во­ра, ще се из­вър­ш­ват в пис­ме­на фор­ма, из­п­ра­те­ни чрез те­лег­раф, те­лекс, пре­по­ръ­ча­на по­ща.7

VII. Неизпълнение

10. При на­ли­чи­е­то на не­дос­та­тъ­ци от­но­ше­ни­я­та меж­ду стра­ни­те се уреж­дат по пра­ви­ла­та на За­ко­на за за­дъл­же­ни­я­та и до­го­во­ри­те (чл. 193 ¦ 199).

11. Стра­на­та не от­го­ва­ря за не­из­пъл­не­ни­е­то на за­дъл­же­ни­я­та си по нас­то­я­щия до­го­вор, ако то се дъл­жи на неп­ре­о­до­ли­ма си­ла.

12. При за­ба­ва от стра­на на Продавача при пре­да­ва­не­то на дъл­жи­ма­та вещ той дъл­жи не­ус­той­ка в раз­мер на ........... % за все­ки ден за­ба­ва, но не по­ве­че от ............. % от стой­ност­та на дъл­жи­ма­та вещ.

13. При за­ба­ва от стра­на на Купувача при зап­ла­ща­не­то на уго­во­ре­на­та в нас­то­я­щия до­го­вор су­ма той дъл­жи не­ус­той­ка в раз­мер на .......................% от дъл­жи­ма­та це­на, но не по­ве­че от .....................%.9

VIII. Общи разпоредби

14. Нас­то­я­щи­ят до­го­вор вли­за в си­ла от да­та­та на не­го­во­то под­пис­ва­не.
15. Спо­ро­ве­те, въз­ник­на­ли по тъл­ку­ва­не­то, из­пъл­не­ни­е­то или не­из­пъл­не­ни­е­то на нас­то­я­щия до­го­вор, се ре­ша­ват от съ­да (от Ар­бит­раж­ния съд при БТПП в съ­от­вет­с­т­вие с Пра­вил­ни­ка му за ре­ша­ва­не на по­до­бен род де­ла).
16. За не­у­ре­де­ни­те въп­ро­си по нас­то­я­щия до­го­вор ще се при­ла­гат раз­по­ред­би­те на об­що­то граж­дан­с­ко за­ко­но­да­тел­с­т­во.
17. Всич­ки из­ме­не­ния и до­пъл­не­ния на нас­то­я­щия до­го­вор ще се из­вър­ш­ват в пис­ме­на фор­ма.

ПРО­ДА­ВАЧ: .......................                                        КУ­ПУ­ВАЧ: ........................


ЗАБЕЛЕЖКИ

1 Страните по договора са длъжни да посочат съгласно предписанията на законодателството данните, които ги индивидуализират: наименованието, седалището и адреса на управлението; съда, където са регистрирани, номера на регистрацията и банковата сметка. Съгласно Наредбата за данъчна регистрация страните трябва да посочат данъчен номер. За физически лица Данъчният номер се замества от ЕГН.

2 Страните по договора за покупко-продажба са свободни да избират различни варианти: да опишат подробно стоката или вещта - обект на този договор, в клаузите на самия договор или това да стане в отделно приложение (спецификация), явяващо се неразделна част от него.

Страните следва да опишат подробно вещите по количество, качество, евентуално опаковка, маркировка и етикетировка.

3 Плащането на цената е основно задължение по договора за покупко-продажба. Възможни са различни форми на плащане. Основните моменти, които трябва да бъдат уговорени, са: фиксиране размера на дължимата сума, формата, в която ще трябва да бъде извършено плащането, редът на плащане: наведнъж, авансово, разсрочено, разсрочено със запазване на собствеността, плащане при определени условия - проверка, опитване и т. н. Може да бъде договорена клауза, предвиждаща промяна на първоначално фиксираната цена в съответствие с настъпили инфлационни промени, или други обстоятелства, изрично уговорени между страните по договора. Подобна клауза поначало би била от полза за Продавача, докато интересът на Купувача се свежда до твърдо фиксирана продажна цена или промяна в предварително договорената цена в посока на нейното понижаване. Как точно ще се договори това съществено задължение, е въпрос на конкретна ситуация.

Може да се уговори разпределението и на допълнителните разходи по договора (напр. държавни такси). Ако не е уговорено друго, разпределението се урежда по начина, определен в член 186 и сл. от ЗЗД.

Би следвало да се укаже дали уговорената цена включва ДДС. Когато при договаряне данъкът не е бил изрично посочен, същият се приема за включен в договорената цена (чл. 20, ал. 4 от ЗДДС).

4 Начинът на плащане може да е:
- по банков път;
- в брой;
- с акредитив, като се описва видът на акредитива - потвърден, прехвърляем, срочен, делим, и т. н.; наведнъж, разсрочено и т. н. (Подробности отпоено акредитивната форма на плащане може да получите от изданието на СИЕЛА "Условия на плащане и рискове при външнотърговските сделки" от Деян Попов.)
- плащането може да се разсрочи във времето.на отделни вноски и пр.

5 В договора могат да бъдат уговорени различни варианти за установяване момента на преминаване на собствеността. При всички случаи обаче собствеността не може да премине преди индивидуализацията на вещта. Някои възможни варианти за преминаването на собствеността са:
- индивидуализацията на родово определена вещ;
- предавано вещта на Купувача;
- подписване на договора;
- натоварване на стоката (ако се касае за превоз);
- при плащане на цената;
- с предавано на коносамента при морски превоз;
- с преминаване на стоката през границата на държавата по местоназначението.

С преминаването на собствеността законът свързва и преминаването на риска. Обвързването на двата момента не е императивно - страните могат да договарят различни моменти за преминаване на собствеността и риска. Правилата за риска определят кой носи отговорността за случайното погиване на вещта.

6 Продавачът не отговаря за евентуални спорове относно собствеността върху вещта или други претенции от трети лица след сключване на договора, ако е уведомил предварително Купувача за това. При липса на договорно уреждане на отговорността на Продавача се прилагат разпоредбите за съдебно отстраняване по чл. 188 - 192 от ЗЗД.

7 Ако страните по договора решат определени сведения или данни да се обменят по електронен път, те договарят допълнително условията за това. Препоръчваме до приемането на закон за обмена на данни по електронен път или/и до установяването на съдебна практика по този въпрос страните да се въздържат от сключване на договор или изпращане на съобщения, свързани с изпълнението или неизпълнението му, по електронен път.

8 Страните са свободни да стеснят обхвата на установеното от закона и съдебната практика понятие “непреодолима сила", като изрично изключат някои събития от него, напр. - стачка, земетресения до определена степен и др.

9 Плащането на неустойките не лишава изправната страна по договора от правото и да търси обезщетение за претърпени вреди и пропуснати ползи над размера на неустойката. Неустойките биха могли да се диференцират в зависимост от конкретните условия.